10 slávnych vegetariánov a vegánov v histórii, čo sa od nich môžeme naučiť?

0

Nie je to prvýkrát, čo sa  myšlienko-tvorca, líder spoločnosti, či celebrita vzdali mäsa a vyhlásili svoj „prechod“ na život bez mäsa. V skutočnosti mnoho významných osobností dalo prednosť jedlu na rastlinnej báze a to už aj pred tisíckami rokov. Čo sa môžeme naučiť od slávnych vegetariánov a vegánov?

Albert Einstein

S metlou vlasov na hlave, známy po celom svete, Albert Einstein prešiel na vegetariánstvo ku koncu svojho života. Jeho presvedčenie bolo, že človek sa nenarodil ako mäsožravec a zdôrazňoval, že „nič nebude väčším prínosom pre ľudské zdravie a zvýšenie šance na prežitie na Zemi, než evolúcia vegetariánskej stravy“.

Pytagoras

Tento grécky učenec, známy pre svoju matematickú teorému, žil pred viac ako 2500 rokmi a stravoval sa takzvanou „Pytagorovou diétou“. Až neskôr sa stalo populárne slovo vegetarián. Povedal: „Tak dlho, ako budú ľudia masakrovať zvieratá, budú sa zabíjať navzájom. Vskutku ten, kto rozsieva semeno vraždy a bolesti, nemôže žať radosť a lásku.”

Budha

Zhruba v rovnakej dobe ako Pytagoras, Siddhártha Gautama prešiel na striktné vegetariánstvo. Napísal, že „je oveľa dôležitejšie, aby sa zabránilo utrpeniu zvierat, než sedieť a premýšľať nad zlom vesmíru a modliť sa v spoločnosti kňazov.“

Leonardo da Vinci

Narodil sa v roku 1452. Tento renesančný človek bol známy pre svoje štúdium matematiky, anatómie, inžinierstva, umenia, sochárstva a vzdušného priestoru. Jeho vegetariánstvo bolo odvodené od života Pytagorasa. Povedal:

Moje telo nebude hrobom pre iné tvory.

Mary Shelley

Ďalšia anglická autorka, Shelley je známa pre jej prácu Frankenstein a bola aktívnou vegetariánkou. Vytvorila slávne monštrum Frenkensteina a napísala pre neho: „Moje jedlo nie je ľudské, neskántrim jahňa ani dieťa, aby som nasýtil svoj apetít. Žalude a bobule mi poskytnú dostatočnú výživu“.

Gandhi

Učil sa za právnika. Mahatma Gandhi sa obrátil k občianskej neposlušnosti, aby viedol hnutie za indickú nezávislosť. Jedným z jeho najsilnejších radcov bol Jain, filozof Rajchandra, ktorý zdôrazňoval, aby sa zabránilo násiliu na živých tvoroch. Gandhi napísal, že „Podľa môjho názoru, život baránka nie je o nič menej cenný ako ľudský. Nemal by som byť ochotný vziať život baránkovi kvôli ľudskému telu“.

George Bernard Shaw

Autor Pygmalion, George Bernard Shaw, získal Nobelovu cenu za literatúru v roku 1925. Prisudzuje svoje vegetariánstvo vplyvu Shelley a ekonomike ušetriť peniaze na jedlo počas chudobných rokov. Hovoril:

Zvieratá sú moji priatelia a ja svojich priateľov nejem.

Isaac Bashevis Singer

Stal sa druhým vegetariánom, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru (po George Bernard Shaw), a to v roku 1978. Vyrastal vo východnej Európe a unikol nacistickému útlaku. Vegetariánstvo prijal v roku 1962. Vysvetľuje, že „keď zabijete bytosť, zabíjate Boha“.

Dick Gregory

Je známy pre svoj humor a politický aktivizmus. Bol žiakom Ghandi-ho. V roku 1974 napísal knihu: “Dick Gregoryho prirodzená strava pre ľudí, ktorí jedia: varenie s matkou prírodou”.  Keď nie ste spokojní so svojim životným štýlom, táto kniha vám ho pomôže zmeniť.

Paul McCartney

Iba niekoľko žijúcich postáv je tak známych, ako tento Beatle-sák, ktorý hrá hudbu po celom svete. Paul je známy pre jeho oddanosť k právam zvierat. Urobil veľa reklám v tomto duchu a hovorí:

Ak by mal bitúnok sklenené steny, všetci by boli vegetariáni.

Strava rastlinného pôvodu si získava stále väčšiu obľubu a v niektorých krajinách vegetariánstvo a vegánstvo vyznáva viac než 10% populácie. Mnoho moderných ikon, ako Russell Simmons, Alicia Silverstone, Beyoncé, Rich Roll, či Natalie Portman slúžia ako vzory pre tento životný štýl.

Foto: shutterstock.com 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť