5 spôsobov ako použiť med na výborný zdravý nálev

0

Med má široké spektrum vlastností prospešných pre zdravie. Má antibakteriálne účinky, pôsobí ako zvlhčovač, napomáha v boji proti kašľu (uľahčuje vykašliavanie) a prechladnutiu. S akými ďalšími chuťami ho prepojiť a aký postup zvoliť, aby potešenie z neho bolo ešte chutnejšie a účinnejšie? 

Všeobecný postup prípravy nálevu s medom

Budete potrebovať:

  • hrnček medu (raw a bio je samozrejme úplne najlepší)
  • kastrólik / panvička
  • sitko (na precedenie tesne pred použitím, ak chcete med bez kúskov pridaných ingrediencií)
  • nádobka s pevne uzatvárateľným vrchnákom

1) Nakladaný med + citrón

Tá najuniverzálnejšia kombinácia. Do kastrólika vlejte hrnček medu, pridajte 1 polievkovú lyžicu nastrúhanej citrónovej kôry (bio chemicky neošetrenej) a 2 prúžky citróna. Zohrievajte pri NÍZKEJ teplote za stáleho pomalého miešania cca 10 minút. Následne nechajte zmes voľne “sadnúť” 1-2 hodiny, ale kľudne aj niekoľko dní – čim dlhšie, tým lepšie bude prepojenie. Potom prelejte do nádobky a pevne uzavrite.

Výborný do čaju pri kašli a prechladnutí

2) Nakladaný med + škorica

Ak máte radi vôňu a chuť škorice, toto nemôžete vynechať. Budete potrebovať cca 4-6 tyčiniek škorice (pokiaľ si nie ste istí, stačia 4, ak ste blázon do škorice tak kľudne všetkých 6 tyčiniek). Postup ďalej je úplne rovnaký ako pri 1).

Super do čaju, alebo len tak z lyžičky keď príde chuť na sladké :) škorica je plná antioxidantov, pomáha uvoľniť dutiny, zahrieva telo a navyše pôsobí pri znižovaní hladiny cholesterolu!

3) Nakladaný med + zázvor

Táto kombinácia je veľmi chutná ale aj mimoriadne zdravá.

K základu z medu budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu najemno nakrájaného koreňa zázvoru (niekto dáva aj na tenko nakrájané kolieska). Ďalší postup zhodný s 1)

Výborný nálev na ukludnenie žalúdka ale aj pri chrípke a prechladnutí!

4) Nakladaný med + klinčeky

K základu z medu budete potrebovať 5-10 celých klinčekov. Postup rovnaký ako pri 1). Pred konzumáciou by som v tomto prípade klinčeky radšej precedila.

Vhodný pri chrípke, angíne ale aj bolesti zubov.

5) Nakladaný med + jablčný ocot

K základu z medu budete potrebovať cca 2 polievkové lyžice jablčného octu. Postup rovnaký ako pri 1), len odležanie môže byť kratšie, stačí aj 1 hodina. Je to fantasticky zdravé! Chutí zamiešané v čaji alebo rozpustené v pohári citrónovej vody ráno.

Výborne bojuje s prekyslením tela, s boľavým žalúdkom, aj s angínou.

Ako dlho medové nálevy vydržia?

V pevne uzavretej nádobke, na suchom a tmavom mieste, cca 6 mesiacov.

autor: denisa


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť