Ako sa zbaviť vaginálneho zápachu? 10 spôsobov ako s ním zatočiť!

0

Vaginálny zápach je veľmi častým problémom, s ktorým sa musí vysporiadať väčšina žien minimálne raz alebo dvakrát v živote. Vaginálny zápach môže byť spôsobený z mnohých dôvodov ako je napríklad bakteriálny rast, kvasinkové infekcie, zlá hygiena, hormonálne zmeny, či pohlavne prenosné choroby.

V prípade, že vzniknutý problém je v dôsledku infekcie, príznaky môžu byť aj začervenanie, svrbenie, pálenie, či podráždenie vaginálnej oblasti. Najčastejšími príčinami zápachu z pošvy sú práve rôzne infekcie – môže ísť o kvasinky, bakteriálne infekcie alebo pohlavne prenosné choroby.

Samozrejme najlepším spôsobom ako zistiť pôvod, je ísť k lekárovi. Ak vám to však nedá a chcete sa uistiť sama, existuje niekoľko spôsobov:

  • Kvasinková infekcia – ak máte hrudkovitý biely výtok, ktorý zapácha.
  • Bakteriálna infekcia – môže vzniknúť nesprávnym utieraním na toalete.
  • Pohlavná choroba – ak máte pocit, že by ste sa mohla nakaziť pohlavne prenosnou chorobou, určite navštívte lekára.

Bez ohľadu na to, čo je dôvodom, vaginálny zápach môže byť naozaj veľmi nepríjemný. Existuje však veľa prírodných prostriedkov, ktoré ho pomáhajú liečiť a eliminovať.

Tu je 10 spôsobov ako sa zbaviť vaginálneho zápachu:

1. Jablčný ocot
Vzhľadom k jeho antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam môže byť jablčný ocot použitý v boji s vaginálnym zápachom. V skutočnosti, kúpanie sa vo vani s jablčným octom je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa zbaviť zápachu. Pomáha zahnať toxíny a baktérie, ktoré zápach spôsobujú. Tiež pomáha obnoviť prirodzenú vaginálnu flóru.

Použitie: Zmiešajte 2 šálky jablčného octu v teplom kúpeli. Ležte v ňom po dobu asi 20 minút. Pre rýchlejšie výsledky to opakujte niekoľkokrát do týždňa. Rovnako, miesto kúpeľa, môžete vypiť vodu s 1-2 PL jablčného octu denne.

2. Sóda bikarbóna
Jedlá sóda je ďalšia zložka, ktorá môže byť použitá na vyrovnanie hladiny pH v tele. Keď je hodnota pH v rovnováhe, problém vaginálneho zápachu zmizne.

Použitie: Pridajte do vášho kúpeľa 1 a pol šálky jedlej sódy. Sadnite si doň aspoň na 20 minút. Dôkladne sa osušte čistým uterákom.

3. Jogurt
Na liečbu vaginálneho zápachu môžete použiť aj jogurt. Ten je bohatý na lactobacillus baktérie, ktoré pomáhajú bojovať proti candida infekcii (jedna z najčastejších príčin vaginálneho zápachu) a obnovujú normálnu hladinu vaginálnej pH.

Použitie: Jedzte aspoň dva nesladené jogurty denne. Ďalšou možnosťou je namočiť tampón do bieleho jogurtu a vložiť ho do pošvy. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, po vybratí tampónu sa poriadne opláchnite.

4. Biely ocot
Biely ocot má moc neutralizovať pachy, tiež opláchnutie pomocou neho vám pomôže odstrániť zápach a obnoviť hladinu pH v pošve.

Použitie: Zmiešajte 1 a pol šálky z bieleho octu a soli vo vlažnej vode sedacieho kúpeľa. Poseďte si v ňom po dobu niekoľkých minút. Opakujte niekoľkokrát do týždňa.

5. Tea Tree olej
Tea tree olej má silné antifungálne a antiseptické vlastnosti, a preto môže byť použitý ako prostriedok na odstránenie nepríjemného vaginálneho zápachu. Pomáha zbaviť sa baktérií, ktoré prispievajú k vzniku tohto problému.

Použitie: Pridajte 3 kvapky tea tree oleja do 1 šálky vody. Oplachujte si postihnutú oblasť denne alebo aspoň niekoľkokrát do týždňa. Prípadne môžete ponoriť tampón do olivového oleja a na to nakvapkať trošku tea tree oleja. Vložte tampón do pošvy a nechajte pôsobiť aspoň po dobu jednej hodiny. Opakujte niekoľkokrát do týždňa.

6. Cesnak
Cesnak je prírodné antibiotikum, ktoré má veľký význam v riešení vaginálnych infekcií, rovnako aj pri vaginálnom zápachu. Vďaka antimykotickým vlastnostiam, ktoré cesnak má, pomáha v boji proti kvasinkovej infekcii a pomáha zbaviť sa telu zlých baktérií.

Použitie: Jedzte surový cesnak denne. Alebo ho aspoň pridajte do jedálnička.

7. Senovka grécka
Senovka je veľmi prínosná pre ženy. Pri pravidelnej konzumácii pomáha vyrovnať hormóny a podporuje pravidelnosť menštruačného cyklu.

Použitie: Pred spaním namočte 1 alebo 2 ČL semien senovky do vody. Druhý deň ráno vypite vodu na lačný žalúdok. Môžete tiež použiť čaje zo senovky. Ak vám spôsobí hnačku či podráždenie kože, prestaňte ju používať.

8. Indický egreš (Amla)
Indický egreš, ktorý je vďaka svojim účinkom používaný pri výrobe ajurvédskych preparátov, je vhodný prostriedok ako sa zbaviť vaginálneho zápachu. Tento bio čistič dokáže dostať pod kontrolu infekciu, ktorá spôsobuje vaginálny zápach.

Použitie: Denne jedzte indické egreše, buď surové alebo v inej forme.

9. Neem
Bylina Neem, je skvelé prírodné antibiotikum, ktoré má antifungálne, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Tiež je vhodná na použitie v boji proti vaginálnej infekcii a pomáha zbaviť sa vaginálnych pachov.

Použitie: Uvarte si za hrsť neem listov vo vode, nechajte vychladnúť a opláchnite si vaginálnu oblasť. Robte tak denne po dobu jedného týždňa.

10. Citrusové plody
Citrusy tiež dokážu efektívne pomáhať v boji proti infekciám a zabraňujú vaginálnemu zápachu. Sú bohaté na vitamín C pre posilnenie imunity a pomáhajú pri odstraňovaní škodlivých toxínov z tela. Silný imunitný systém umožňuje telu bojovať so škodlivými baktériami, ktoré spôsobujú zápach z pošvy. Tiež pomáhajú proti infekciám močových ciest.

Použitie: Jednoducho jedzte citrusové ovocie.

Ďalšie tipy, ktoré by vám mohli pomôcť:

  • Pite veľa vody počas dňa, aby ste odplavili toxíny a škodlivé baktérie z tela.
  • Vyhnite sa rafinovaným sacharidom, kofeínu a sladkým nápojom. Cukor stimuluje produkciu kvasiniek.
  • Udržujte si správnu osobnú hygienu. Ako na to, nájdete aj TU.
  • Noste bavlnené spodné prádlo, ktoré umožňuje cirkuláciu vzduchu a pomáha udržať pošvu vetranú, čím zabránite nadmernému poteniu.
  • Vložky a tampóny vymieňajte čo najčastejšie.
  • Umývajte sa po pohlavnom styku.

V prípade, že problém je závažný alebo vám nič z tohoto nepomáha, je určite najlepšie vyhľadať svojho lekára.

Autor: Ivana
Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov
Foto: shutterstock.com

 

 


Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť