Vyhrajte svoj boj s chudokrvnosťou

0

Nedostatok železa, nazývaný aj chudokrvnosť – anémia, je častý problém žien. Hlavne v období menštruácie, tehotenstva a po pôrode ho je v organizme veľmi často nedostatok. 

Železo je životne dôležitá minerálna látka, ktorá sa do tela dostáva z potravy. Asi 75% železa v tele je viazaných v červených krvinkách, ktorých úlohou je prenos kyslíka a oxidu uhličitého krvou. Keď je železa v tele málo, znižuje sa množstvo červených krviniek a tým aj prenos kyslíka a oxidu uhličitého.

Ako sa prejavuje nedostatok železa?

  • zvýšená únava, pocit slabosti
  • podráždenosť a pocit úzkosti
  • silná menštruácia
  • bledosť pokožky
  • nechutenstvo
  • vypadávanie vlasov, šúpanie sa pleti, lámavé nechty
  • búšenie srdca a rýchly pulz
  • zápcha

Príčiny nedostatku železa sú nízky príjem zo stravy alebo veľa zložiek stravy, ktoré zabraňujú už aj tak slabému vstrebávaniu železa.

Vstrebávanie železa podporuje aj citrón, limetka a pomaranč. Naopak vstrebávaniu zabraňuje čaj, káva a aj vápnik. Preto sa odporúča potraviny s obsahom železa, za účelom zvýšenia železa v tele, konzumovať minimálne 30 minút po vyššie spomenutých.

Našli sme veľa informácií o potravinách, ktoré obsahujú železo, ale málokde je spomenutá MELASA. Melasa je takmer čierny sirup, ktorý vzniká pri výrobe trstinového cukru. Je to dá sa povedať cenný “odpad”! Všetky látky, o ktoré je trstinový cukor ochudobnený, ostávajú v melase – horčík, fosfor, draslík, sodík, vitamíny skupiny B, meď, zinok, kyselina panthothenová, listová atď.

Melasa sama o sebe nie je príliš chutná, dá sa však poľahky pridať do vašej rannej vody s citrónom (cca 1/2 čajovej lyžičky) a vznikne vám ozajstný elixír zdravia!

Okrem vody s citrónom či limetkou, si ju môžete pridať aj do rastlinného mlieka, musli, jogurtu, či džemu na palacinky. Odporúčanie naliať si ju rovno do kávy, by sme brali s rezervou, keďže káva zabraňuje vstrebaniu železa.

Može byť železa aj nadbytok?

Áno, a tak ako chudokrvnosť, tak aj prebytok železa je pre telo nebezpečný. Železo sa v tele potom hromadí a výrazný nadbytok o.i. poškodzuje vnútorné orgány a prispieva k vzniku osteoporózy.

Obsah železa v krvi spoľahlivo preukážu krvné testy. Oveľa viac ľudí trpí nedostatkom železa, než jeho prebytkom.

autor: denisa

foto: denisa

zdroj: slovenskypacient.sk


Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť