Tieto nevábne zvyšky zjete keď si dáte obľúbené želatínové cukríky

0

Želatínové cukríky a výrobky so želatínou sú stále veľmi obľúbenou sladkosťou medzi deťmi aj dospelými. Možno si aj vy na želatíne občas pochutíte. Dali by ste ju však do úst, keby ste videli ako sa vyrába? 

Čo je želatína?

Výroba želatíny je vskutku odpudzujúci a nevábny proces. Vyrába sa z kolagénu, ktorý sa získava varením zo zvieracích koží, šliach, kĺbov, kostí a iných orgánov a pozostatkov bravčových, hovädzích prípadne konských tiel. Darmo si môžete strážiť pôvod mäsa, ktoré konzumujete, keď potom do seba dáte takúto “mňamku”.

Želatína je často súčasťou aj ďalších výrobkov, pri ktorých to ani nie je na prvý pohľad vidieť. Napríklad niektoré jogurty, mliečne a zmrzlinové dezerty. Ale aj koláče so želé a kapsule pre veľa druhov liekov. Živočšíšna želatína je označená E441.

Ak sa vám prírodná, živočšíšna želatína hnusí, vyhľadávajte výrobky s označením “vegan”. V nich je miesto kolagénu z koží a šliach využitá rastlinná želatína agar, získavaná z morských rias alebo pektín. Na trhu je ich už našťastie bežne dostupných pomerne veľa, stačí sa poobzerať.

Prečo sa v potravinárskom priemysle používa oveľa viac práve živočšíšna želatína?

  • Lebo živočšíšna je lacnejšia, zbytky zvierat nemajú nejako veľa iného využitia.
  • Lebo veľa ľudí stále až tak nezaujíma, čo vlastne jedia.
  • Lebo sa hovorí že živočšíšny kolagén napomáha pekným a pevným vlasom a nechtom a to je niektorým prednejšie ako zdravé trávenie.
  • Lebo pre veľa ľudí je objav toho, že 100% želatína sa dá získať aj z fragmentov ľudskej DNA  (vyrobenej chemickým spôsobom) vkladaním do kvasníc, oveľa neprijateľnejšia než konzumácia ostatkov mŕtvych zvierat.

Ako si urobiť svoju vlastnú prírodnú želatínu?

Ak nahrádzate v recepte klasickú želatínu, tak sa dáva 8g agaru na liter tekutiny. Inou mierkou je na cca pol kila ovocia jedna lyžica agaru.

autor: denisa

info: www.peta.org, https://www.youtube.com/watch?v=WdSWLYgk1mg

foto: flickr.com


Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť