Čo potrebujete vedieť kým si kúpite odšťavovač?

1

Ktorý odšťavovač je pre Vás ten najlepší? Záleží to od toho, ako často odšťavujete, čo všetko chcete odšťavovať a koľko peňazí by ste chceli do tohoto pomocníka investovať. Odšťavovače delíme do 3 hlavných skupín:

 1. Odstredivé
 2. Slimačie (šnekové)
 3. Dvojhriadeľové

1. Odstredivé odšťavovače:

Ich hlavnou súčasťou je odstredivka, nože ktoré zeleninu nastrúhajú a sitko otáčajúce sa veľkou rýchlosťou, cez ktoré odteká šťava.

 • Šťava je menej kvalitná lebo je vystavená procesu oxidácie, ovocie a zelenina sa rozprskne na malé kvapôčky a väčšina vitamínov a enzýmov hneď zoxiduje
 • Proces odšťavovanie je rýchly, takže pri tom strávite minimum času
 • Sitko sa umýva pomerne náročne
 • Listovú zeleninu, drobné bobuľky a bylinky neodšťaví
 • Ale ak chcete odšťavovať hlavne väčšie kúsky plodov ako mrkvu, červenú repu, jablká, jahody… na to je postačujúci. Výťažnosť štiav je pri tých kvalitnejších už porovnateľná so slimačími (šnekovými).
 • Cenovo začínajú na cca polovičnej úrovni v porovnaní so šnekovými

Ak neplánujete každodenné odšťavovanie, základom vašich štiav sú väčšie plody (mrkva, repa, jablká, hrušky, jahody, stonkový zeler…) a šťavy sú pre vás viac chutný doplnok než základná zložka stravy, potom vám dobre poslúži aj odstredivý odšťavovač.

2. Slimačie (šnekové):

Jednohriadeľové nízkootáčkové prístroje, ktoré majú veľký otočný hriadeľ špirálového tvaru. Suroviny sú drvené postupne z väčších častí až po tie najjemnejšie a šťava sa lisuje postupne.

 • Spracovaním neprichádza k oxidácii a šťavy ostávajú kvalitné
 • Odšťaví výborne mäkké plody, tvrdé plody narozdiel od odstredivých aj listovú zeleninu a drobné bobuľové plody a výťažnosť štiav je maximálna možná
 • Na čistenie je ľahší ako sitko z odstredivých odšťavovačov
 • Cenová hladina začína na dvojnásobnej výške než sú odstredivé.

Ak však plánujete pravidelné každodenné odšťavovanie, používate všetky možné suroviny vrátane listovej zeleniny a šťavy sú dôležitou súčasťou vášho jedálnička, oplatí sa zainvestovať do šnekových odšťavovačov.

3. Dvojhriadeľové odšťavovače

Hriadele rotujú oproti seba. Sú to veľmi kvalitné prístroje.

 • Šťavy sú najkvalitnejšie a výťažnosť je najvyššia možná
 • Ideálne sú ale hlavne pre listovú zeleninu a bylinky, s mäkkým bobuľovým ovocím sa pracuje pomerne ťažko
 • Pracujú pomaly a ich čistenie je náročnejšie
 • Cenovo začínajú tak ako jednohriadeľové odšťavovače

Dvojhriadeľové odšťavovače sú ideálne pre prípravu zelených štiav z listovej zeleniny a byliniek

Samostatnou kategóriou sú manuálne odšťavovače, ktoré sú poháňané vašou silou :) Ak však plánujete dlhší pobyt mimo dosahu elektrickej energie, tak tieto vás nesklamú.

Kým sa rozhodnete pre konkrétny prístroj, naozaj dobre si premyslite, čo od neho požadujete, aby ste s ním nakoniec nemali viac starostí než radosti z prípravy toho najlepšieho, čo nám príroda dáva. Kúpa nesprávneho prístroja skončí pravdepodobne tým, že po pár razoch ostane nepoužívaný a zastrčený v skrini.

NÁŠ TIP: Ak vám vadí zafarbenie prístroja od štiav, stačí použiť citrónovú vodu.

Pripravte si osviežujúcu jarnú šťavu: jablko, citron, mäta

autor: denisa


Komentáre

Jeden komentár

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť