Dáte si Chai Latte?

0

Nie je to ani káva, ani obyčajný čaj, chuť nemá ani sladkú ani horkú.. je zvláštne štipľavé a originálne chutné. Má bohatú mliečnu penu, tak ako latte urobené z espressa a pod ňou sa skrýva silný  horúci korenistý čaj. Je vynikajúcim osviežením počas dňa, bodkou za výborným obedom, alebo zahriatím v studenej zime. Také jedinečné je Chai Latte.

Z čoho sa Chai Latte pripravuje?

Základom je kvalitný čierny čaj, najlepšie sypaný. Existuje mnoho variácií receptov, ktoré sa odlišujú použitým korením, každý správny recept však určite obsahuje korenie kardamón, škoricu, klinčeky, čierne korenie a zázvor. Pridáva sa aj aníz, fenikel alebo vanilka. Sladiť treba, aby bola chuť korenia dokonale zjemnená. Miesto cukru však môžete pridať sirup agáve.

Odkiaľ Chai Latte pochádza?

Chai Latte má pôvod v Indickom Massala Chai, tradičnom horúcom nápoji z čierneho sypaného čaju, zmesi korenia, mlieka a sladidla. Mlieko sa pridávalo zohriate, ale  nie napenené. S penením začali až americké kaviarne, ktoré z Massala Chai pripravili vlastnú verziu a nazvali ju Chai Latte, aby tým zdôraznili, že napenené mlieko z bežného latte, je skombinované nie s kávou, ale so špeciálnym korenistým čajom. Tento zvyk sa rýchlo rozšíril do celého sveta.

Pripravte si Chai Latte doma

Pripravte si 2 guličky celého čierneho korenia, 3 zelené strúčiky kardamónu jemne oškrabané bokom noža, 3 celé klinčeky, 1 struk škorice, 4 ošúpané tenké pásiky zázvoru, 1 struk vanilky (semiačka vyškrabeme, tiež ich však použijeme), 1,5 pohára vody, 0,5 pohára mlieka, 1 polievková lyžica kvalitného čierneho čaju, 1 čajová lyžička agáve.

1) Zmiešajte v hrnci korenie: čierne korenie, kardamón, klinčeky, škorica, zázvor, škoricový struk, vanilkový struk a semiačka. Priveďte k varu, potom prikryte a nechajte na miernom ohni variť asi 5 minút.

2) Pridajte čaj a nechajte variť ďalších 5 minút. Ak nemáte sypaný čaj, postačí aj sáčkový.

3) Napeňte si mlieko buď parou z espresso prístroja, alebo ručnou špirálkou. Ak nemáte ani jedno ani druhé, postačí aj ohriatie na sporáku, pozor ale na pripálenie! Pokazilo by to chuť Chai Latte.

4) Preceďte uvarený čaj s korením cez husté sitko, naplňte pohár do polovice, maximálne dvoch tretín.

5) Oslaďte a nakoniec pridajte bohatú mliečnu penu. A hotovo! :)

Náš tip:

Zdravšia aternatíva: Namiesto kravského mlieka môžete použiť sójové.

Dezertná alternatíva: Ak nemáte napenené mlieko, môžete navrch pridať trocha šlahačky.

 

 

 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť