Fair Trade – pre spravodlivú (nielen) čokoládu

0

Fair Trade je spravodlivý obchod

Napadlo vám niekedy, že kakao na výrobu bežnej čokolády môže pochádzať z plantáže, kde pracujú ľudia v neľudských podmienkach? Že z kávy, ktorú pijete, máte radosť len vy a obchod kde ste si ju kúpili? Že banány vám natrhali otrhané africké deti?

Že by ste nikdy nepodporili takéto praktiky? Cestou ako umožniť aj menej šťastným z krajín rozvojového sveta žiť hodnotnejší život je zaujímať sa o to, čo kupujeme. V rámci Fair Trade sa obchoduje väčšinou s produktami z rozvojových krajín (napríklad čaj, káva, čokoláda, quinoa alebo ovocie), kde sa inak nedodržuje pracovné právo a ľudia, často aj deti, tam pracujú v hrozných podmienkach.

Známka FAIRTRADE® je dnes najznámejšou a najrozšírenejšou etickou známkou na svete.

Ako Fair Trade funguje?

Ide o certifikáciu výrobkov z rozvojových krajín, ktorá pestovateľom umožňuje uživiť sa svojou prácou za dôstojných podmienok. Certifikácia umožňuje, aby  výrobcovia mali  istotu predaja svojich produktov minimálne za garantovanú cenu, a pracovníci si tak môžu byť istí patričnou mzdou a dobrými pracovnými podmienkami. Detská práca je zakázaná. Dôraz sa kladie aj na šetrnosť k prírodným zdrojom a zdraviu ľudí. Produkčné miesto – plantáž alebo továreň – je každoročne dôkladne kontrolované. Napríklad farmári z Ghany, odkiaľ spoločnosť Divine Chocolate kupuje kakao vrámci systému Fair trade, dostávajú aj malé percentá z obratu a slušne sa dokázali postaviť na vlastné nohy. Spoločnosť L´Occitane odoberá svoje bambucké maslo od žien z Burkina Faso v západnej Afrike. Bambucké maslo predstavuje cenný zdroj príjmu žien, ktoré sa venujú jeho zberu a výrobe. Tento príjem  môžu využiť pre potreby svojich rodín, ako je napr. vzdelanie ich detí.

Mnoho ľudí na Slovensku známku Fairtrade nepozná. A mnohí si ju stále mýlia s charitou. (Juraj Hipš, riaditeľ organizácie Živica, ktorá sa zaoberá vzdelávaním v oblasti udržateľnej spotreby).

Kto by mohol proti tomuto namietať?

Každý systém má svojich zástancov, ale aj kritikov. Tým vadí viacero vecí:

  • Fair Trade produkty často predajcovia zneužívajú na to, aby si pod rúškom Fair Trade ešte viac navýšili svoje marže.
  • Hrozí vyššia ponuka Fair Trade surovín než je aktuálny dopyt, čo môže spôsobovať zníženie výkupnej ceny.
  • Diskriminácia malých farmárov v prospech fariem, ktoré sú združené do fair-trade systému.

Ako zástancovia Fair Trade obhajujú?

Systém bol vytvorený na zlepšenie života farmárov krajín tretieho sveta. Nemôže jednoducho vyriešiť globálne problémy hladovania a chudoby. Ide o to, že  firmy z rozvinutých krajín dávajú množstvu farmárov (cca 800.000 farmárov podľa zdroja Global Exchange) výhody, ktoré predtým nemali. Na druhom konci nášho rozhodnutia o nákupe stoja reálni ľudia, ktorých osud ovplyvňujeme denne svojimi nákupnými rozhodnutiami. Rozhodujme sa preto správne.

Kto na Slovensku predáva Fair Trade výrobky?

Pár príkladov spoločensky zodpovedných firiem, podporujúcich a certifikovaných v systéme Fair Trade: www.loccitane.sk, www.biopark.sk, www.ekoobchod.sk, www.tensenses.sk, www.nextapache.sk, www.bio-obchod.sk, www.dm-drogeriemarkt.sk

autor: denisa

foto: de.wikipedia.org


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť