6 najväčších chýb ktoré robíme v posilňovni

0

Ktoré chyby robíme v posilňovni my rekreační športovci najčastejšie? Bránime si nimi v spaľovaní tukov a efektívnom budovaní pekného tela.

1. Cvičíme prevažne na strojoch

Stroje obmedzujú rozsah prirodzeného  pohybu a teda neaktivujeme naplno všetky svalové vlákna. Tým spaľujeme menej tuku a horšie budujeme svaly. Ak navyše nepoužívame stroje správne, riskujeme preťaženie a poškodenie kĺbov.

Stroje používajme ako súčasť / doplnok cvičenia, nie ako základ. Cvičenie má pozostávať aj z cvikov s vlastnou váhou a z cvikov s činkami.

2. Cvičíme príliš veľa izolovaných cvikov

Pri izolovaných cvikoch nezapájame aj pomocné svaly, precvičujeme iba konkrétny sval (časť svalu) samostatne. Tým pádom nestimulujeme celé svalové vlákna na vybudovanie svalovej hmoty a ani nevynakladáme dostatočnú energiu na maximálne odbúranie kalórií.

Najúčinnejšie sú komplexné cviky, mali by tvoriť základ. Izolované sú len doplnením tréningu. Medzi komplexné cviky patria drepy, výpady, kliky, mŕtve ťahy, zhyby na hrazde, tlaky na ramena v stoji, kliky na bradlách.

3. Robíme kardio pridlho

Pri dlhodobom behaní na páse alebo bicyklovaní niekoľkokrát do týždňa prichádza k spomaľovaniu metabolizmu. Ak ste sa behaním neprepracovali k významnejším výsledkom, vynakladáte priveľa úsilia na dosiahnutie minimálnych výsledkov. Efektívnejší je intervalový tréning – po 5-minútovom zahriatí striedajte dvojminútové intervaly (polminúta šprintu nasledovaná 1,5 minúty voľného behu. Intervaly opakujte 8x.

4. Robíme nekonečné série brušákov

Nerobte stovky opakovaní brušákov – zbytočne zaťažujete chrbticu  a strácate čas. Asi vám  tým spevnejú brušné svaly, ale zároveň ostanú prekryté aj tukom.

Brucho zapájajte celkovo do komplexného tréningu, zapájajte ho spolu s inými cvikmi, pomáhajte si ním napríklad pri priťahovaní tyče pri cvičení tricepsov, pri drepoch… striedajte pri cvičení rôzne uhly a pozície, cvičte pomaly a správne dýchajte.

5. Každý tréning opakujeme tie isté cviky

Telo ma skvelú schopnosť rýchlo sa prispôsobiť a vtedy sa zastaví ďalší pokrok. Treba sa vyvarovať stereotypnému tréningu, dôležitá je obmena a zapájanie najrôznejších svalových vlákien.

Zostavy cvikov treba pravidelne obmieňať. Mierna svalovica po každom cvičení vôbec nie je na škodu.

6. Cvičíme pridlho

Dlhšie cvičenie nemusí znamenať rýchlejšie výsledky. Tréning v posilňovni nemá zabrať viac než pol hodinu, maximálne hodinu času. Dôležitá je kvalita, nie kvantita. Rekreační športovci trénujúci dlhšie, majú častejšie sklon presýtiť sa cvičením a nevydržia dlhodobo. Najlepšie je cvičenie 2x – 4x týždenne približne pol hodinu.

Cvičte krátko, intenzívne a efektívne.

zdroj: Fit život

info: denisa

foto: shutterstock

Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť