Self-care, ako na to?

0

 

Takzvané „self-care” – starostlivosť o samého seba, sa stáva stále dôležitejšia v tomto rýchlo meniacom sa svete. Ak sa o seba začnete patrične starať, môžete iba pozitívne ovplyvniť váš postoj, zdravie a energiu. Nižšie je päť stratégií self-care, ktoré vám dopomôžu k šťastnejšiemu životu.

1. Uvedomte si, že starostlivosť o seba je stále potrebná. 

Mnohí z nás si myslia, že keď sme v strese stačí sa iba začať o seba starať. Určite to je skvelý budíček ako zmeniť svoje nezdravé vzory a zvyky a zmeniť myslenie. Avšak starostlivosť o seba je potrebné skôr vnímať ako formu preventívnej zdravotnej starostlivosti, a nie ako hasenie už „založeného požiaru“.

Každodenný odpočinok a relax znižujú pravdepodobnosť negatívnych pocitov a vytvárajú priestor ako si vybudovať režim vlastnej starostlivosti. A postupom času sa telo začne cítiť zdravšie a myseľ viac pokojná.

2. Robte to, čo vás baví.

Nechajte sa inšpirovať priateľmi a rodinou, ako sa postarať sám o seba.  priatelia a rodina bude inšpirácie, nie Recepty, o tom, ako sa postarať o seba. Tak často sa porovnávame s ostatnými ako oni relaxujú a trávia čas, aby upokojili svoju myseľ. To, že sa s nimi neztotožňujete neznamená, že je s vámi niečo v neporiadku. Na vás nemusia platiť rovnaké veci. Preto robte to, čo vás baví, a to bez ohľadu na okolie.

Možno byť viac sociálny a stretávanie nových ľudí pomáha vášmu najlepšiemu kamarátovi cítiť sa fajn, uvoľnene. Ale pre vás čítanie knihy znie ako viac upokojujúci spôsob ako stráviť príjemný večer a poriadne si oddýchnuť. A je to úplne v poriadku! Nájdite si aktivity a koníčky, ktoré naozaj radi robíte a bude oveľa jednoduchšie držať sa ich, pretože vás bavia.

3. Zakomponujte starostlivosť o vlastnú osobu do už existujúceho rozvrhu.

Asi každý máme už svoj denný harmonogram, kde vsunúť niečo ďalšie je skoro nemožné. Tak málo času zostáva, alebo aj vôbec – niekedy si to myslím aj ja. Avšak ako všetko nové čo chceme začať robiť, musíme začleniť už do existujúceho harmonogramu. Tú istú rovnicu možno aplikovať aj na starostlivosť o seba samého.

Pozrite sa na svoj denný rozvrh a popremýšľajte, kde si viete nájsť čas na prechádzku, kedy si dopriať masáž, stretnutie s priateľmi alebo inú self-care aktivitu, ktorá vás baví. A čas sa dá nájsť vždy, to mi verte :-) a o to viac by ste si v tomto prípade mali dať záležať, veď ide o vás.

4. Buďte flexibilný.

Niekedy sme tak fixovaní robiť veci jedným spôsobom, čím nevidíme možnosť dosiahnuť rovnaké výsledky rôznymi cestami. Povedzme, že jeden z vašich self-care cieľov zahŕňa každodenné cvičenie vo fitku.

To môže zahŕňať široké spektrum aktivít, ktoré nemusia byť nevyhnutne obmedzené na jeden typ cvičenie. Jeden deň môžete ísť do posilovne, ďalší na jogu, potom plávanie. Je to kreatívnejšie a hlavne neupadnete do znudenej rutiny, kde aj to čo vás napĺňalo vás prestane baviť.

5. Robte to, čo je možné.

To znamená, že si nastavte skromné ciele a buďte realistický k sebe, čo v tomto momente dokážete. Ak vaším cieľom je celý týžden jesť iba doma urobené zdravé jedlá a jeden večer proste nemáte síl niečo kuchtiť, buďťe k sebe láskavý a v kľude si choďte niečo kúpiť. Vždy si môžete vybrať zdravú alternatívu.

Každý deň sa bude líšiť, čo so sebou nesie inú náladu a rôzne povinnosti. Vedieť sa prispôsobiť našim potrebám v danom okamihu je iba self-care praxou.

Nezabudnite, starostlivosť o seba samých má byť zábava, urobiť si čas pre seba a užívať si ho. Takže neberte to všetko vážne! Užívajte si cestu k zdravšej mysli, telu a duchu.

Foto: commons.wikimedia.org


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť