Sušenie a skladovanie liečivých rastlín

0

Hneď po zbere liečivých rastlín, o ktorom sme písali TU, sa pristupuje k ich sušeniu, aby sa odstránila veľká časť vody, ktorá sa v rastlinách nachádza. Rastliny opláchnite a rozdeľte podľa druhov – aromatické rastliny ako napríklad mäta sa nesušia spolu s rastlinami bez arómy.

Sušenie má dve fázy:

1. Prvá fáza je na čerstvom vzduchu vonku, kde sú rastliny vystavené priamemu slnečnému žiareniu, až kým nezvädnú.

2. V druhej fáze ich môžete sušiť buď:

  • v rúre, pričom teplota nesmie prekročiť 35 stupňov pri nadzemných častiach rastliny – stonka, kvety, listy, atď. a 50-60 stupňov pri koreňoch a podzemkoch.
  • na suchom, tmavom a vetranom mieste (napríklad v podkroví)

Ako sa sušia jednotlivé časti rastlín:

Korene: pred sušením ich dobre opláchnite a nakrájajte na 1-2 cm dlhé kúsky

Stvoly a stonky: voľnejšie zväzky zaveste dole hlavou alebo ich rozložte na sitá, ktoré by nemali presiahnuť 2-3 cm. Je potrebné ich každý deň obracať, aby nezačali fermentovať.

Listy, kvety a korene: nemiešajte ich! Môžete ich uložiť na dno debničky do maximálnej vrstvy 1-2 cm a zakryjte jutovou plachtou.

Bobule: môžete ich uložiť do škatule s nízkymi okrajmi.

Semená: vyberiete z už vysušených okolíkov šúchaním v rukách. Následne je potrebné ich preosiať, aby sa z nich odstránili nečistoty a rastlinné zvyšky. Potom ich necháte sušiť ešte ďalší týždeň.

Čas sušenia je individuálny a závisí od množstva vody v rastline. Vo všeobecnosti sa však odporúča: pre korene, stvol a kôru cca 15 – 20 dní, pre listy 8 – 10 dní a pre kvety 3 – 4 dni. Ako budete vedieť, že rastliny sú už dostatočne vysušené? Skvelou metódou je napríklad, keď uložíte vysušené časti do vzduchotesnej uzavretej nádoby, a ak sa po niekoľkých dňoch nevytvoria kvapôčky vody po stenách nádoby, môžete pristúpiť k ďalšej fáze a tou je uskladnenie.

Skladovanie liečivých rastlín

Liečivé preparáty prechádzajú zmenami, ktoré závisia od rozličných faktorov. Napríklad také esenciálne oleje podliehajú oxidácii a hustnutie, ktoré spôsobujú ich stmavnutie a viskozitu. Najlepšie je ich uchovávať vo fľaštičkách z tmavého skla, doplna naplnené a riadne uzatvorené, a to preto, aby sa zabránilo kontaktu so vzduchom a nepôsobilo na nich svetlo.

Aby ste sa vyhli všetkým nepríjemným zmenám, ktoré môžu byť spôsobené hydrolýzou, vyparovaním, zhorknutím, baktériami, plesňami, parazitmi, či hmyzom, je potrebné dodržiavať určité opatrenia správneho skladovania. Samotná dehydratácia sušením zabraňuje rozmnožovaniu plesní a baktérií. Jednotlivé časti liečivých rastlín môžete uzavrieť v plechových škatuliach či v keramických nádobách, v tmavých a pevných papierových vreckách, ktoré poriadne uzatvorte lepiacou páskou.

Pre lepší prehľad si na každú nádobu prilepte štítok s označením názvu rastliny, jej časti a dátumu zberu. Neodporúča sa uskladňovať nadmerne veľké množstvá, nakoľko aktívne zložky časom oslabujú, až napokon úplne vymiznú. Preto je ideálne si takéto zásoby liečivých rastlín každoročne obmieňať.

Autor: Ivana 

Foto: shutterstock.com

 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť