Voda – vyznáte sa v nej?

0

Naše telo sa skladá z približne 60 – 70% vody. Zvyšok sú rôzne chemické zlúčeniny, kosti a pevné tkanivo – tento pomer sa mení podľa hmotnosti človeka a obsahu svalov a tuku v organizme. Jedno je však isté – tekutiny, ktoré každý deň prijímame, majú obrovský vplyv na naše zdravie!

Ako voda ovplyvňuje našu energiu?

Je lekársky overené, že už 5% strata telesných tekutín spôsobí u človeka pokles energie až do 30%. A predpokladá sa, že prevažná väčšina ľudí neprijíma každodenne dostatok tekutín! Veľká časť populácie nevyužíva naplno svoj energetický potenciál a zbytočne pociťuje zvýšenú únavu. A tak si na povzbudenie dá kávu alebo energetický nápoj, ktoré však pôsobia močopudne a práve naopak – telo v konečnom dôsledku oberú o ďalšiu energiu.

Ako sa delia vody?

Vodu, ktorú pijeme, delíme na minerálnu, liečivú, pramenitú, dojčenskú, balenú a vodu z vodovodu.

Minerálna voda je mikrobiologicky bezchybná podzemná voda, má pôvodný obsah minerálov, stopových prvkov alebo ich častí a spĺňa prísne kvalitatívne požiadavky tak, ako potraviny. Patrí sem napríklad: Baldovská, Budiš, Čerínska, Fatra, Gemerka, Kláštorná, Korytnica, Magnesia, Mattoni, Matúšov prameň, Mitická, Romerquelle, Salvator, Slatina. Každá obsahuje iné zloženie a pomer minerálov a preto sú na každodenné použitie vhodné len niektoré stredne mineralizované (napr. vhodnosť každodenného použitia deklaruje Magnesia a Mattoni, vďaka vyváženému obsahu minerálov – www.mattoni.cz). Naopak Salvator je pre vysoko mineralizovaná voda vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných ochoreniach. Pri chuti na dlhodobé každodenné pitie vybranej minerálnej vody si jej vhodnosť radšej  vopred preverte.

Liečivá voda je minerálna voda, ktorá pre svoje jedinečné zloženie vhodné na liečenie, bola uznaná podľa zákona. Takáto je napríklad Brusnianka, Cígeľská, Fatra, Korytnica (každá má presne určený zdroj). Používať na podporu liečby problému, pre ktorý sú určené.

Pramenitá voda je mikrobiologicky bezchybná prírodná podzemná voda. Podzemný zdroj pramenitej vody možno využívať len z vodnej stavby (studne), ktorú povoľuje obvodný úrad životného prostredia. Musí spĺňať prísne kvalitatívne požiadavky. Patrí sem napríklad: Aquila, Bonaqua, Drobček, Korytnická, Lucka, Rajec, Savior, Toma natura, Zlatá studňa. Sú vhodné na každodenné pitie.

Dojčenská voda je pramenitá, mikrobiologicky bezchybná podzemná voda. Spĺňa osobitné požiadavky na kvalitu. Prísnejšie požiadavky sú stanovené na obsah niektorých látok (napr. dusičnanov) a celkového množstva rozpustných látok, ktoré môže obsahovať. Zaraďujeme sem napríklad dojčenskú vodu Drobček, Lucka, Korytnická. Môže byť použitá aj na prípravu stravy na výživu dojčiat a musí sa označovať „vhodná na prípravu stravy pre dojčatá“ alebo „dojčenská voda“. 

Balená pitná voda je mikrobiologicky bezchybná podzemná alebo povrchová voda, ktorá vykazuje stálu kvalitu. Podzemný zdroj balenej vody možno využívať len z vodnej stavby (studne), ktorú po istom sledovaní povoľuje Obvodný úrad životného prostredia. Balená pitná voda sa však može plniť aj z povrchového zdroja vody, na rozdiel od pitnej vody z vodovodu sa pri jej úprave nesmú používať prípravky na báze chlóru. Balenú pitnú vodu do spotrebiteľského balenia nemožno sýtiť oxidom uhličitým (CO2).

Voda z vodovodu je upravená podzemná alebo povrchová voda, ktorá spĺňa požiadavky zdravotnej bezchybnosti, a preto môže byť využitá na hromadné zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Je určená na pitie, varenie, prípravu potravín alebo na iné domáce účely. Surová voda však obsahuje biologické znečistenie. Je nevyhnutné vykonať jej dezinfekciu, napr. chlorácia, chlórdioxid, ozonizácia – spôsob závisí od miestnych požiadaviek.

Ako piť vodu z vodovodu

  • je dobré nechať vodu z vodovodu pred pitím trochu odstáť – zbavíme sa tak chlóru
  • pokiaľ chceme piť vodu priamo z kohútika, je vhodné nechať ju chvíľu odtiecť a skontrolovať, či púšťame studenú vodu
  • nepiť priamo teplú vodu z vodovodu, nie je mikrobiologicky stabilná, preto sa neodporúča na priamu konzumáciu, len na použitie ako úžitková voda

Voda a krása

Pitie dostatočného množstva vody pozitívne ovplyvňuje metabolizmus, pomáha vylúčiť z tela toxíny, má priaznivý účinok na stav našej pokožky. Dostatočné množstvo  znamená podľa viacerých odborníkov 2,5 – 3 litre denne. Takže určite neplatí heslo „čím viac, tým lepšie“.

Akej farby je vlastne voda?

V malých množstvách sa zdá byť priesvitná. Čím je voda hlbšia, tým je modrejšia. Je to spôsobené absorbciou a lomom svetla, ktoré sa menia v závislosti od hĺbky vody.

FOTO: en.wikipedia.org

INFO o vode, zákonoch a vyhláškach: www.copijeme.sk

 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

    Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

    Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

    Zatvoriť