Zbieranie byliniek, viete ako na to?

0

Zbierať liečivé rastliny by ste mali vtedy, keď obsahujú najvyšší počet aktívných zložiek. Pri ich zbere je dôležité vyhýbať sa znečisteným miestam, kde je možná ich kontaminácia toxickými látkami, miestam ako sú oblasti fabrík a priemyselným oblastiam, či okrajom ciest. Medzi najnebezpečnejšie toxické látky, okrem pesticídov, aflatoxínov, rádioaktívnych prvkov, ťažkých kovov ako arzén, kadmium, olovo či ortuť, patria mykotoxíny, ktoré vznikajú v dôsledku nesprávneho sušenia a skladovania týchto rastlín. 

Okrem miesta zberu je potrebné dodržiavať aj správne obdobie zberu, ktoré sa líšia podľa toho, ktorú časť z rastliny chcete použiť. Jednoročné rastliny sa zvyčajne zbierajú už keď sú úplne rozvinuté, zatiaľ čo tie dvojročné až v druhom roku svojho života. Zber stoniek a kôry sa robí ešte pred pučaním, v zime, zatiaľ čo kvety je potrebné odoberať v pukoch alebo pred úplným rozkvitnutím. Plody sa zbierajú vtedy, keď sú dozreté alebo tesne pred dozretím. Semená v čase zrelosti plodu a pri listoch nie je vôbec potrebné čakať na to, kým sa objavia kvety. Je treba mať na pamäti, že obsah aktívnych zložiek pri trvalkách sa zvyšuje ich vekom. Faktorov, ktoré ovplyvňujú nie len zber, ale samotnú kvalitu aktívnych látok je viacero – zemepisná šírka a výška, nadmorská výška, kvalita a zloženie pôdy, prúdenie vzduchu, dostupnosť vody a kyslíka a pod.

Kedy zbierať čo?

Kvety – v priebehu kvitnutia s polu s niekoľkými listami. Výnimkou sú napríklad aromatické byliny ako šalvia, oregano a tymian, ktoré sú bohaté na esenciálne oleje a musia byť zbierané vtedy, keď ich kvet je ešte v puku.

Puky – keď sú ešte zatvorené a ich obal sa ešte neoddelil.

Listy – trhajú sa v období pred kvitnutím, keď sú ešte mladé. Nezbierajte spodné listy, vyrástli najskôr a ich kvalita je preto najnižšia.

Stonky – trhajú sa v rovnakom období, ako sa odporúča pre listy.

Cibule – po kvitnutí, keď nadzemná časť začína vädnúť.

Korene a podzemky – keď je raslina v stave vegetačného pokoja – pri trvalkách to je na začiatku jari a pri jednoročných rastlinách na jeseň.

Hľuzy – v období kvitnutia.

Kôra – pri ihličnatých stromoch a kríkoch je to na jar, pri ostatných stromoch – ak sú dospelé, v zime, ak sú mladé, na jeseň.

Plody – keď sú úplne zrelé a menia farbu.

Semená – keď rastlina začína vysychať, pred tým, ako ich sama stratí. Najlepším časom sú skoré ranné hodiny alebo západ slnka. Určite ich nezbierajte za dažďa a vetra.

Autor: Ivana

Foto: shutterstock.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť