Ženská krása v minulosti a teraz

0

Akým vývojom prešla ženská krása?

Ženská krása, respektíve názor na ňu a jej ideál sa v priebehu storočí mení skutočne dramaticky. Obdobia preferencie kyprích tvarov sa striedajú s vyziabnutými idolmi mužských snov. Ktorá dáma je vyhlásená za ideál ženskej krásy v súčasnosti?

Nefertiti - ideál ženskej krásy

Nefertiti

Prvou zástupkyňou ženskej krásy je bezpochyby faraónova manželka Nefertiti (žila v rokoch 1830-1870 pnl). Krásna žena s dokonale súmernou tvárou, štíhlou postavou, malými prsiami a mierne širšími bokmi. Použitie čiernej linky na zvýraznenie očí a červeného rúžu vytvorili diktát krásy tej doby, ktorému sa podrobili mnohé ženy v starovekom Egypte.

Ďalší veľmi výrazný ideál krásy  zvečňoval na svojich obrazoch slávny maliar Peter Paul Rubens na začiatku 16-teho storočia. Inšpiráciou mu bola jeho 16-ročná manželka Hélène. Pravdepodobne odvtedy sa moletnejším dámam zvykne slušne vravieť aj “robustné”. Slávny obraz Adonis a Venuša zobrazuje dokonale vyrysovaného Adonisa v objatí s Venušou ozaj kyprých tvarov.

Venuša - ideál ženskej krásy

Venuša a Adonis

Ku koncu 19-teho storočia sa veľký dôraz kládol na krásnu tvár, čiernou farbou zvýraznené oči, korzetom stiahnutý a zvýraznený osí driek a vzrušujúco na mužov pôsobili aj odhalené členky. Veľký boom spôsobil kankán. Potom prišla 1. svetová vojna a po nej filmy, kult čo najštíhlejšieho ženského tela a móda nosenia ženských košieľ. Tvár prestala byť tak dôležitá, ženy už nemuseli vyzerať krehko až chorľavo na to, aby boli považované za krásne. Tancovali a začali športovať.

 

Marylin Monroe - ideál ženskej krásy

Marilyn Monroe

Po druhej svetovej vojne sa zjavila asi najväčšia ikona krásy všetkých čias – Marilyn Monroe. O jej váhe a mierach bolo sa diskutovalo naozaj veľa, nepopierateľne však bola kyprejších tvarov, čím potlačila do úzadia všetky vyziable krásky predošlého obdobia. Ženy si vydýchli až do roku 1966, kedy nastúpil trend absolútnej anorektickej vychudnutosti reprezentovaný modelkou Twiggi. Tá nastolila ideu formovania tela zvnútra –  prostredníctvom diét a športu, miesto zvonka – prostredníctvom korzetov.

 O niečo neskôr prišli na rad novodobé  modelky, najslávnejšie mená Claudia Schiffer, Cindy Crawford alebo Naomi Campbell sa vryli do histórie. Aj vyziabnutá Kate Moss predstavovala istý čas absolútnu dokonalosť. Podľa módnych kritikov sa však ďalšou ikonou ženskej krásy stala až Michelle Obamová ako predstaviteľka silnej, zdravej, aktívnej ženy. A my s tým plne súhlasíme.

 

 

zdroj info: news.discovery.com

zdroj foto: commons.wikimedia.org, en.wikipedia.org, www.flickr.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť