10 potravín, ktoré vám pomôžu detoxikovať

0

Väčšina detoxikačných diét zahŕňajú potraviny s veľmi malým alebo žiadnym kalorickým a nutričným obsahom. Faktom však je, že detoxikačný cieľ je možné dosiahnuť aj konzumáciou výživných jedál počas stanovenej doby čistenia organizmu. Tu je 10 z nich, ktoré vám pomôžu pri prírodnej očiste a efektívnom odstránení toxínov a iných nečistôt z tela.

Tmavo zelená listová zelenina

Chlorofyl prítomný v týchto druhoch zeleniny je vynikajúcim činiteľom na odstránenie toxínov. Špenát, kel, kapusta, zelená horčica a ďalšie, obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá zametie s nečistotami v hrubom čreve. Väčšina tmavej listovej zeleniny sa dá konzumovať surová alebo varená, takže jej prísun v období detoxikácie by nemal byť problém.

Žerucha

Táto nenápadná rastlina plná vitamínov bojuje proti voľným radikálom, takže dokáže detoxikovať váš organizmus. Tiež prečisťuje obličky. Žerucha sa konzumuje aj v surovom stave, takže ju ľahko zakomponujete do pripravovaného detoxikačného šalátu, alebo si jej mierne pikantnú chuť vychutnávajte samostatne.

Kapusta

Kapusta je fantastická na detoxikáciu. Či už ju jete surovú alebo varenú, síra obsiahnutá v nej, podporuje neutralizáciu toxínov, vrátane ťažkých kovov ako je ortuť, či kadmium.

Repa

Táto tmavo červená zelenina obsahuje veľké množstvo enzýmov, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní toxínov a výrazne znižuje vyťaženie pečene.

Artičoky

Štúdie preukázali, že artičoky podporujú pečeň, tento primárny orgán na elimináciu všetkého, čo v tele nemá byť. Artičoky tiež obsahujú rastlinné enzýmy, ktoré zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín.

Cesnak a zázvor

Antibakteriálne vlastnosti cesnaku uľahčujú proces detoxikácie. Zázvor je známy, že znižuje zápal. Obe tieto rastliny sú plné antioxidantov, ktoré sú potrebné na ochranu buniek pred poškodením voľnými radikálmi.

Čerstvé ovocie

Detoxikácia sa môže stať rýchla a vysoko efektívna, ak uprednostníte organické odrody. Plody sú plné silných antioxidantov, ktoré eliminujú nadmerné množstvo voľných radikálov v tele. Tiež obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré podporujú hojenie zvnútra.

Citrónová voda

Pitie pohára teplej citrónovej vody po prebudení, je skvelý spôsob, ako sa prepláchnuť od nečistôt. Citróny sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje spaľovanie tukových buniek a posilňuje imunitný systém.

Zelený čaj

Zelený čaj je ďalším nápojom, okrem citrónovej vody, ktorého by ste mali mať dostatok. Každý vie, že zelený čaj má veľa vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu. Obsahuje tiež katechín a rastlinné pigmenty, ktoré podporujú detoxikáciu.

Celé zrná

Napríklad ovos je obilnina bohatá na živiny a plná nerozpustnej vlákniny, ktorá čistí črevá a podporuje ich pravidelný pohyb.

Autor: Ivana

Foto: shutterstock.com 


Komentáre

Comments are closed.

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť