5 cvikov jógy na každé ráno

0

Ranná hodinka jógy či meditácie by boli ideálnymi pre príjemné začatie dňa, bohužiaľ niekedy nemáme čas (ja dokonca ani chuť prezliecť sa z pyžama). Máme však pre vás 5 cvičení z jógy, ktoré využívajú vedomého dýchania a jemný pohyb, aby sa váš deň začal s ľahkosťou a radosťou. A pri prvých dvoch pozíciách dokonca nemusíte ani vyliezť z postele :-)

Pozícia dieťaťa (Balasana)

Balasana

Balasana

Kľaknite si a posaďte sa na päty, hrudník položte nadol na stehná a čelo na podložku (posteľ, tí čo ste z nej ešte nevyliezli). Ruky predpažte natiahnuté pred seba ako môžete vidieť na obrázku.

Dýchajte voľne a zhlboka nosom. Pokúste sa vnímať ako sa vám rozťahujú rebrá a uvoľňuje celý chrbát. Tým sa vám vytvorí priestor a môžete voľne klesať a viac sa približovať k podložke.

V tejto pozícii zostaňte takých 5-10 dychov, alebo ako dlho vám bude príjemne.

Pozícia mačky (Bidalasana)

Bidalasana

Bidalasana

Kľudne ešte môžete zostať na posteli :-) Do tejto pozície sa jednoducho s nádychom dostanete z pozície dieťaťa. Zápästia sú pod ramenami, kolená pod bokmi. Pritlačte dlane o podložku, aby vaše lopatky boli naširoko. Pozerajte sa dohora, chrbát prehnutý, kostrč smeruje k oblohe. S výdychom zastrčte bradu k hrudníku a uvoľnite hlavu. Lakte sa snažte držať po celú dobu cvičenia proti sebe – chránite tým kĺby.

Dýchajte v týchto pohyboch takých 5-10 krát, alebo ako dlho vám bude príjemne.

Pozícia psa (Adho Mukha Svanasana)

Adho Mukha Svanasana

Adho Mukha Svanasana

Do tejto pozície sa tiež dostanete veľmi jednoducho. Zdvyhnite kolená cez špičky na nohách, päty tlačte k zemi. Dlane si dajte trochu širšie ako je šírka vašich ramien. Boky smerujte hore a kolená majte prepnuté. Ramená voľne ťahajte dole a do strán od uší. Hlava je schovaná medzi ramenami a predlžuje chrbticu. To, že boky smerujú čo najvyššie je dôležitejšie ako položené chodidlá na podložke.

Môžete striedať položenie jednej a druhej päty na zem pomocou ohnutých kolien.

V tejto pozícii zotrvajte 5-10 dychov, alebo keď to pre vás bude časom oveľa jednoduchšie, môžete ako dlho vám bude príjemne.

 

Pozícia stoj v predklone (Uttanasana)

Uttanasana
Uttanasana

Predkloňte sa k vystretým nohám. Celú hornú časť tela nechajte visieť dolu, krk a hlavu majte uvoľnenú. Voľne dýchajte. Každým výdychom sa snažte priblížiť hlavu čo najbližšie k vystretým kolenám.

Dýchajte v tejto pozícii tak 5-10 krát, alebo ako dlho vám bude príjemne.

 

 

 

Pozícia trojuholníka (Trikonasana) 

Trikonasana

Trikonasana

S nádychom vystrite telo a rozšírte svoj postoj nôh. S výdychom vytočte pravú špičku nohy smerom dopredu, ľavú ponechajte. Rozpažte ruky s dlaňami dolu a natiahnite sa smerom k pravej špičke. Potom sa k nej nakloňte, dotknite sa špičkami prstov podložky (alebo si uchyťte palec, kotník – kam vám telo na začiatok dovolí). Druhú ruku smerujte hore k oblohe a pozerajte sa na ňu. Dlaň vytáčame k prednej časti tela.

Dýchajte v tejto pozícii tak 5-10 krát, alebo ako dlho vám bude príjemne.

Prajem úspešný deň všetkým :-)

 

 

Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť