Agátové kvety voňajú aj do šalátov

0

Agát! Sedím si v kresle uprostred pokoseného trávnika na záhrade a pozerám na veľký strom tiahnuci sa ponad altánok v rohu. Nádherné počasie, slnko sa svojimi lúčmi opieralo do nádherne rozkvitnutej koruny. Biele strapce kvetov rozvoniavali aj napriek čmudiacemu dymu z ohniska, kde sa varil guláš. Rozmýšľam, čo je to za strom, je nádherný. Ale po naozaj dlhom dumaní som nemala ani šajnu.

Bol to agát! Naozaj gigantický a nesmierne krásny agát biely. Už má asi zopár rokov :-) nikdy však nezaujal moju pozornosť, a to sme sa na záhrade stretli už niekoľko krát. Tento deň však úplne hral do karát. Krásne počasie, oslava narodenín, rodina, šíriace sa krásne vône, odrážajúce sa slnko v strapcoch kvetov bujného agátu.

Niekedy ma naozaj maličkosti dokážu fakt nadchnúť či dostať do kolien. Ako pozorovanie tohto agátu. Moje nadšenie a obdiv jeho krásy som si nedokázala nechať iba pre seba a začala som ich šíriť celou záhradou. Moje pozitívne vlny zachytil môj ocinko, ktorý v sekunde pribehol k chladničke a druhým skokom už bol pri mne aj s miskou šalátu. Surové agátové kvety s nastrúhanou mrkvou. Priznávam, skoro mi oči vybehli z jamiek – a to ich už aj tak dosť púlim J. Ale ani by ma nenapadlo, že okrem agátového sirupu či medu, sa konzumujú surové agátové kvietky. Táto tematika ma začala ešte viac zaujímať a chcem sa o zaujímavosti podeliť aj s vami.

 Agát biely

Agát má veľmi voňavé strapce bielych kvetov. Naozaj bohato kvitne práve v tomto májovom období, v trošku chladnejších oblastiach až v júni. Pôvodom je vraj severoamerickou rastlinou a k nám bol dovezený asi niekedy v 16. storočí. Dobre sa mu darí najmä v teplejších nížinách a tam, kde má dostatok svetla. Na konzumáciu sa zbierajú jednotlivé kvety.

Celá rastlina – okrem kvetov – je jedovatá!

Zber kvetov sa robí odrezaním celých súkvetí alebo priamym zberom jednotlivých kvetov zo strapcov. Vo viacerých informačných materiáloch píšu sušenie agátových kvetov rovno po ich odtrhnutí, a to v tenkých vrstvách. Poniektorí dokonca kvety neumývajú, aby ich nezbavili pelu a nektáru. To však skôr asi záleží, či je strom pri frekventovanej ceste alebo v čistejšom prostredí zelene.

Zbiera sa výlučne kvet, bez stopky.”

Snažila som sa nájsť zopár relevantných informácií, k čomu sa môžu agátové kvety využiť.  Veľa toho nebolo. Buď takéto informácie chýbajú alebo je táto rastlina bez liečivých účinkov? Prikláňam sa k variante nedostatku informácii, ale aj v tom mále sa zhodujú vo viacerých bodoch. Vraj zvyšujú chuť do jedla – povzbudzujú tráviace enzýmy. Taktiež zlepšujú činnosť močových ústrojov, uvoľňujú hladké svalstvo močových ciest, tráviacej trubice a žlčových ciest. Viaceré obsahujúce zložky pôsobia na zníženie žalúdočnej kyseliny.

Ešte nikdy som z agátu nič nepripravila, ale určite vyskúšam šalát z čerstvých kvetov, med a sirup. Už sa na to naozaj nesmierne teším :-) Ak máte niečo chutné a jednoduché už otestované, neváhajte sa podeliť o vaše skúsenosti a napísať nám.


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť