Aké ťažké je odvyknúť si od cukru? Veľmi!

2

Prinášame vám príbeh Zuzky, ktorá si prešla odvykacou tortúrou  od rafinovaného cukru, vrátane sprievodných abstinenčných príznakov. Závislosť na cukre je silná ako každá iná závislosť a telo sa výrazne dožaduje svojej dávky, na ktorú bolo zvyknuté a zrazu mu to je odopriate. Na čo sa treba pripraviť, keď sa rozhodnete odvyknúť si od cukru? 

“Vždy som sa snažila žiť a jesť zdravšie, v mojom jedálničku však nechýbali sacharidy – biela múka, cestoviny, zemiaky, ryža a občas (tak každý druhý-tretí deň) aj čokoláda či keksík. Jedno obdobie som sa však cítila veľmi unavená, bez nálady a energie, ráno som nebola schopná vstať a tak som šla na zdravotnú prehliadku. Pri vyšetrení mi zistili onkologický nález. Vtedy som sa rozhodla skoncovať s cukrom, ten je totiž palivom pre choroby a podporuje rast nádorových buniek. Urobila som to zo dňa na deň… vysadila som všetky sacharidy okrem ovocia.  To najhoršie trvalo týždeň… a takto to prebiehalo deň po dni:

PRVÝ DEŇ:

Ráno obrovské odhodlanie, ale už okolo obeda som začala mať nutkanie na chlieb. Stupňovalo sa to, okolo druhej sa mi začala točiť hlava. Stále som myslela na sladké, čokoľvek! Bolesť hlavy neustávala, pila som veľa veľa vody aby som to aspoň trochu zmiernila. Na nič iné som sa nevedela sústrediť, dala by som čokoľvek za trochu cestovín alebo cukrík… Šla som si ľahko zacvičiť a skoro spať. Hurá, prvý deň za mnou!

DRUHÝ DEŇ:

Ráno zasa menej kritické, myslela som, že to najhoršie mám za sebou. Omyl! Deň ako cez kopirák rovnaký ako ten prvý.

TRETÍ DEŇ:

Tak tento deň bol očistec. Skutočne som už nevedela myslieť na nič iné, obchodom som sa radšej vyhýbala oblúkom. Pri pohľade na ryby, kuracinu, zeleninu a orechy sa mi už dvíhal žalúdok, o chlebe s chrumkavou kôrkou alebo bielom rohlíku sa mi zdalo celý deň. Podvečer som sa vybrala cvičiť… po ceste som zbadala benzínovú pumpu… ďalej to bolo ako zo zlého sna, zaflekovala som na pumpe a bežala som dnu, kúpila som si Horalku a bežala som s ňou do auta. Roztrhla som obal… Horalku som oblúkom zahodila do koša a ako totálna závisláčka som sedela v aute na pumpe a z plných pľúc som vdychovala VÔŇU cukru… ALE!!! aj tretí deň som vyhrala svoj boj!

Ako totálna závisláčka som sedela v aute na pumpe a z plných pľúc som vdychovala VÔŇU cukru.

ŠTVRTÝ DEŇ:

Neskutočné, ale bolo to lepšie. Stále tie prejavy detoxikácie a absencie, ale miernejšie. Už som bola aj schopná pracovať a myslieť na niečo iné než cukor, čokoládu, chlieb a cestoviny. A hlavne ten pocit hrdosti na seba samú ma hnal vpred.

PIATY  A ŠIESTY DEŇ:

Už len pár kratších kríz, všetky s úspechom prekonané. Jablko to vždy vyriešilo.

SIEDMY DEŇ:

Konečne som mala pocit víťazstva. Aj keď za cestoviny by som dala pol života, ale nebolo to už tak ponižujúco neúprosné. Len som na ne myslela… ale nie s tým pocitom boja a nespokojnosti.

To všetko bolo presne pred rokom. AKO SOM NA TOM DNES?

 • Sladké mi vôbec nechýba
 • Chuť a čuch sa mi neuveriteľne prečistili
 • Váha ukazuje o 15 kíl menej
 • Pleť? Tú som vždy mala peknú, ale po 3 týždňoch získala krásnu sviežu farbu
 • Od toho času som nemala návaly vlčieho hladu a záchvaty pažravosti
 • Žiadne psychické výkyvy
 • Občas (1x za dva týždne) si doprajem špaldové cestoviny do zeleninového šalátu, alebo iné sacharidové jedlo (ryžu alebo zemiaky s dusenou zeleninou)
 • Ovocie jem ako mám chuť, v tom sa neobmedzujem

Každému, kto sa rozhodne skoncovať so závislosťou na cukre, veľmi držím palce a pamätajte – najhoršie sú prvé tri dni. Na štvrtý deň ráno máte 80% úspechu. Po týždni ste vyhrali. Stojí to za to! :)

autor: denisa

info: zuzka

foto: shutterstock


Komentáre

2 komentáre

 1. Uplně vysadit všechny sacharidy kromě ovoce? I v ovoci je rychlý cukr, dejte si raději někdy rýži a jiné pomalé sacharidy. Dlouhodobé a úplné vysazení všech sacharidu není vůbec rozumné a navíc to zpomaluje z dlouhodobého hlediska metabolismus. Je to dobrý způsob,jak rychle snížit váhu, pročistit tělo,ale určitě bych toho nedoporučovala jako nový, zdravý životní styl!

  • Denisa - Zelené jablko on

   Ahoj Markéta, ano presne tak je to aj napísané – aj s postupným zaradením sacharidov (ryže, cestovín atď.) do jedálnička. Ovocie počas prečistenia ale aj následne práve kvoli ľahko stráviteľnej fruktóze v kombinácii s vlákninou. Ďakujeme za komentár :)

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť