13 najlepších rád ako si perfektne doplniť energiu pomocou prírody!

0

Energetické nápoje sú obrovský biznis. Len pred pár dňami oznámili spoločnosti The Coca-Cola Company a Monster Beverage Corporation, že “uzavreli dohodu o dlhodobom strategickom  partnerstve, od ktorého očakávajú nárast podielu oboch spoločností na rýchlorastúcom globálnom trhu energetických nápojov.” Únava, vyčerpanie, nutnosť fungovať intenzívne a efektívne a potreba rýchlo doplniť energiu nás často zvádzajú k riešeniu siahnuť po umelých energetických nápojoch. Následne prichádzajú problémy so spánkom, s rozlietanou mysľou, zlým trávením a mnoho ďalších problémov, čo prináša ďalšiu únavu.. začarovaný kruh. A pritom prírodné “povzbudzováky” sú omnoho lepšie! Ktoré sú tie osvedčené?

1. Guarana – rastlina pôvodom z Amazonského pralesa, ktorej účinky využívali už Indiáni. Je nazývaná aj “extra silná káva”. Okrem povzbudzujúcich účinkov aj potláča pocit hladu, takže je vhodná taktiež pri redukčných diétach. Existuje viacero obľúbených foriem: ginko s guaranou, guarana v prášku, guarana sirup.

2. Hrozno – pre vysoký obsah hroznového cukru

3. Matcha – druh japonského práškového zeleného čaju, výborne chutí na studeno (je ale ťažší na žalúdok).

4. Maca – prastará Peruánska rastlina. Okrem zmierňovania únavy, posilňovania organizmu a zvyšovania psychickej odolnosti, má aj veľký efekt pri vzbudzovaní sexuálnej túžby.

5. Sencha – ďalší druh japonského zeleného čaju s povzbudzujúcimi účinkami. Od Matcha čaju sa odlišuje tým, že v horúcej vode sa vylúhujú celé lístky. Matcha je rozomletý prášok a preto sú lístky vlastne súčasťou čaju.

6. Chia fresca – ľahký a veľmi osviežujúci nápoj z chia semiačok, v kombinácii s vodou alebo kokosovou vodou.

Pripravíme si 2 poháre vody, nasypeme 1,5 lyžičky chia semiačok a necháme 10 minút odstáť, často miešame, lebo sa nám inak zlepia na spodku pohára. Pridáme pol lyžičky citrónovej šťavy a dosladíme napr. agáve alebo javorovým sirupom.

Viac info a úžasne popísaný postup nájdete na http://ohsheglows.com/2013/03/01/chia-fresca-a-natural-energy-drink/ 

7. Čaj Maté (yerba maté) – asi najobľúbenejší juhoamerický nápoj. Má výrazné povzbudzujúce účinky, obsahuje alkaloid kofeín, minerálne látky ako napríklad horčík, vápnik, draslík, fosfor, antioxidanty a vitamíny A, B, C, E a taktiež tlmí pocit hladu. (Zvláštny druh maté je Waysu, je zásadotvorné a nie tak ťažké na žalúdok. Ževraj však u nás ho zatiaľ nie je dostať.)

8. Raw zelená káva

9. Zelený jačmeň

10. Mrazené açaico – najlepšie natural

11. Lyžička melasy rozmiešaná v teplej vode s citrónom

12. Toto je podľa nás najlepší prírodný povzbudzovák, po ktorom budete mať energie na rozdávanie: budete potrebovať pomaranč, kúsok zázvoru, polovicu citrónu a med. Pomaranč vymačkajte, vyberte kôstky. Do druhého hrnčeka nastrúhajte umytý a ošúpaný zázvor, zalejte 2 dc vriacej vody a nechajte 10 minút vylúhovať. Pridajte med a vymačkajte do toho celý citrón. Zmiešajte spolu s pomarančovou šťavou a vypite :)

foto: shutterstock.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť