Mladý kokos – na čo je dobrý a ako ho otvoriť?

0

Chodila som okolo neho veľakrát, vždy som na neho zamyslene pozrela a zaváhala, či si ho predsa len nevezmem.. Rozhodnúť sa mi pomohla náhodná okoloidúca, ktorá sa pristavila povedala mi, že mladý kokos rozhodne stojí za vyskúšanie! Dala mi aj praktický návod k použitiu. Tak som kúpila, doma sme otvorili, vypili, zjeme dužinu – niečo pridáme do smoothies a niečo zjeme “len tak” – a bezpochyby čoskoro pôjdem po ďalší.

MLADÝ KOKOS – POSTUP NA OTVORENIE

1. Na otvorenie budete potrebovať bezpečný pracovný povrch, ktorý sa nešmýka a naozaj dobrý veľký nôž. Keď už si po dvoch – troch razoch techniku zautomatizujete, dá sa to otvorenie zvládnuť do minúty.  A nebudete ani potrebovať sekerku.

2. Jednou rukou pevne uchopte kokos dolu pri podložke. Všetky prsty na kokose! Nôž držte v cca 45-stupňovom uhle a ak idete kokos otvárať prvýkrát, najprv si vyskúšajte jemnejší úder čepeľou do orecha, aby ste vedeli odhadnúť silu, akú asi budete potrebovať na prerazenie vnútornej škrupiny. Na obrázku je vidieť, kde asi je potrebné urobiť zárez.

Mladý kokos - prvý rez

3. Kolmo na prvý rez urobte druhý a potom do štvorca tretí a štvrtý. Už pri treťom začala vystrekovať kokosová šťava a hmmmm tá vôňa!

Mladý kokos - tretí rez

 

4. Čepeľou noža nadvihnite vysekanú “čiapočku”. Ak to nejde ľahko, niekde ostala škrupina nepreseknutá a budete musieť použiť viac sily.

Mladý kokos - otvoríme vysekanú čiapočku

 

5. Na zdravie!! Doslova.. pretože:

Voda z mladého kokosa je najčistejšia voda, prefiltrovaná tisícmi vlákien orecha.. je jedným z najlepších zdrojov elektrolytov pre človeka. Výborne prečisťuje krv – je identická s ľudskou krvnou plazmou, ktorá tvorí až 55% krvi, čiže to je akoby sme si stále obnovovali krv a orgánom dodávali čerstvú..

Vodu najlepšie vypijeme slamkou.

6. Po vypití vody rozsekneme kokos na dve alebo viac častí a dostaneme sa k chutnej dužine… super na zjedenie len tak, ale aj do smoothies..

Po vypití šťavy rozsekneme škrupinu a vyjeme dužinu

Mladý kokos uskladňujte v chladničke. Vodu z otvoreného mladého kokosu treba vypiť čo najskôr, pri kontakte so vzduchom rapídne rýchlo stráca svoje výživové vlastnosti.

Dajte vedieť, ako sa vám darilo s otváraním a ako vám chutí!

foto: zelenejablko.sk


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť