Nie som zbabelec! Návod ako prekonať strach

0

O strachu som nezačala písať náhodne, ale preto, lebo som si uvedomila svoj  vlastný strach, ktorý ma začal sprevádzať a brániť mi v plnení svojich snov. Kdý máme z niečoho strach. Niekto menší, niekto väčší. Mať strach je prirodzené, avšak ak prerastie do paralyzujúceho pocitu, ktorý nám znemožní riešiť situácie, plniť si sny, ísť vpred a zdokonaľovať sa, vtedy je dobré postaviť sa mu čelom a zvíťaziť nad ním.

Strach je nepriateľ úspechu. Veľké odmeny vyplývajú z primerane veľkého riskovania. Ak ste ovládaní strachom, nikdy nebudete dostatočne riskovať a nikdy nedosiahnete úspech, ktorý si zaslúžite.

Strach existuje v mozgu, preto musíme zmeniť spôsob myslenia tak, aby sme prekonali momentálny strach a posunuli sa smerom k vytúženej odmene.

Ako prekonať strach?

1. Postavte svoju odvahu nad pohodlný pocit bezpečnosti

Výskumy preukázali, že väčšina ľudí si cení bezpečnosť viac ako čokoľvek iné v ich živote. Ľudia budú radšej chodiť do práce, ktorú nenávidia, zotrvávať v mizerných vzťahoch a pokračovať vo zvykoch, ktoré im škodia (napríklad fast-foody a žiadny šport), iba preto, že sa tak cítia vo svojej bezpečnej zóne. Predstava zmeny, odriekania, nového začiatku, bolesti, ich straší.

Ak chcete s týmto bojovať, musíte vedome nahradiť vo svojom mozgu slovo “bezpečnosť” slovom “odvaha”. Vy sa musíte rozhodnúť, raz a navždy, že je pre vás dôležitejšie mať odvahu a uspieť, radšej než sa pripraviť o úspech a radosť tým, že budete lpieť na veciach, ktoré zapadajú do vášho pocitu bezpečnosti a pohodlnosti.

2. Rozlišujte medzi strachom a opatrnosťou

Väčšina strachu je iracionálna a nezmyselná, založená na tom, že sa bojíte že neuspejete a utrpí vaše ego. Tento iracionálny strach vás brzdí od toho, aby ste boli úspešnejší. Povedzte si, čo najhoršieho sa vám môže stať? S týmto vedomím sa potom ľahšie prijímajú rozhodnutia. K najhoršiemu scenáru vo väčšine prípadov vôbec nepríde. A povedzte si tiež, čo môžete získať. Konkrétne pomenovaný úspech vám pomôže nabrať odvahu.

Opatrnosť je dobrá a potrebná. Je to síce druh strachu, ale ide o pud sebazáchovy. A ten je potrebný, aby ste neohrozili na živote seba alebo druhých. Je však potrebné rozlíšiť, kedy ide o pud sebazáchovy (napríklad strach z príliš rýchleho šoférovania) alebo len hľadáte výhovorky, ako nevystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

3. Konajte!

Myslím tým teraz! Nie zajtra, nie v pondelok, ale TERAZ hneď. Nešpekulujte príliš nad vecami, neodkladajte ich, proste ich urobte. Nejde o to, úplne v sebe potlačiť strach.. lebo ten sa potom vynorí v najhoršej možnej chvíli v podobe paniky. Ide o to, strach si uvedomiť, ale len nachvíľu, potom sa nadýchnuť – a konať.

Ja som sa napríklad bála šoférovať. Jeden deň som si povedala – áno bojím sa, bojím sa že do niekoho nabúram, že zablúdim, že zle odbočím, že sa mi pokazí auto.. ale dnes idem autom a pôjdem desaťkrát autom po sebe bez toho, aby som nad tým rozmýšľala. A čo sa stalo? Po desiatich razoch som sa prestala báť :) takže som zistila, že desať opakovaní nejakej obávanej a odkladanej aktivity vo mne vybuduje taký návyk a posilní sebavedomie, že strach je preč.. niekomu bude stačiť možno ešte menej opakovaní.

4. Urobte si zo strachu vzrušenie.

Častokrát sa stáva, že veci, ktoré nás najviac strašia, nám prinesú najväčší úspech, radosť a hrdosť na samých seba. Takže odteraz vždy keď pocítite strach, očakávajte zároveň veľký prínos, keď svoj strach prekonáte. O čo nudnejší by bol život bez akéhokoľvek strachu!

Pamätajte, keď premeškáte príležitosť preto, lebo sa bojíte, ten moment sa už nikdy nevráti. Nikdy.

Ešte jedno zistenie na záver – vždy som odhodlanejšia a odvážnejšia po cvičení jógy. Z hodiny si odnášam akýsi vnútorný mier a väčšiu vnútornú silu.

foto:shutterstock.com

zdroj: www.inc.com

Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť