Ako získať späť vašu ex, či vášho ex – 1. časť

0

Ak teraž čítate tento článok, znamená to, že práve prežívate bolestné obdobie zo straty niekoho, koho milujete. Dôvody ukončenia vášho vzťahu sú teraz irelevantné. Možno ste urobili niečo zlé vy a možno to bola chyba vašej ex-polovičky.

Čo sa stalo, stalo sa, teraz nie je čas na ľútosť. Tento článok ste začali čítať preto, aby ste napravili to, čo sa pokazilo a aby ste sa opäť dali dokopy so svojou/svojim ex. Každý kto sa nevzdáva, prizná si chybu a rozhodne sa ju riešiť, si zaslúži pomoc a ocenenie.

Celý tento vzťahový reštart je rozdelený do viacerých kľúčových oblastí a postupností, ktoré sú dôležité prejsť k dosiahnutiu cieľa, teda k získaniu vášho partnera/ky späť. Takže ak to myslíte úprimne vážne a chcete svoju lásku späť, nenechajte sa hlavne odradiť polenami, ktoré vám padajú pod nohy (teda takého vnímanie môžete mať v tomto ťažkom období). Nech sa totiž vo vzťahu stalo čokoľvek, všetko sa dá vyriešiť a pochopiť. Niekedy človek na všetko príde, až keď to stratí, avšak vtedy môže byť konečne pripravený na tento vzťah.  Rovnako zastávam názor, že niekedy si dvaja ľudia sú súdení, avšak sa stretli v nesprávnu dobu svojich životov. Takže poďme na to!

Celý proces vzťahového reštartu môžeme rozdeliť do 3 základných oblastí, ktorými je dôležité sa zaoberať a presne v tomto poradí:

1. Pochopenie, prečo sa váš vzťah skončil
2. Upokojenie seba i svojich emócií
3. Vytvorenie plánu, ako opäť získať váš stratený vzťah

Prečo sa teda váš vzťah skončil a prečo to ešte nemusí znamenať koniec

Pochopiť dôvody rozchodu je veľmi dôležité, nakoľko nemôžete začať s opravou akéhokoľvek problému, ak neviete, kde nastala chyba. Rozchádzame sa z rozličných dôvodov. Môže ísť o nefunkčnosť vzťahu, či neveru jedného z vás. Muži a ženy ukončujú vzťahy z rozličných dôvodov. Zvyčajným dôvodom ukončenia vzťahu zo strany muža je, že od vzťahu nedostával to čo by chcel a potreboval. Aj on chce byť obdivovaný za to, kým je. Od ženy očakáva najmä rešpekt a dostatok záujmu. Chcú sa cítiť obdivovaní a milovaní a nie za všetko iba sekírovaní. Ženy sa zvyčajne rozchádzajú z úplne odlišných dôvodov. Nevera v tomto prípade nie je na prvom mieste. Je to skôr pozornosť, pochopenie, ocenenie a podpora. Niektorí muži si možno myslia, že od nich ženy chcú príliš veľa pozornosti, ale nie je to úplne o tom.

Len nepanikárte! Ešte stále ho/ju môžete získať späť

Ste po rozchode s partnerom či partnerkou, je koniec a že vášmu vzťahu odzvonilo, v tomto duchu sa niesol posledný rozhovor. Čo teraz robiť? Máte jej/jemu zavolať, aby ste sa dali opäť dokopy? Či napísať tisícky smsiek, ktoré vyjadria vaše pocity a ako nechcete koniec? Tieto kroky sú normálne, dajú sa očakávať, ale naozaj nie sú tou najlepšou možnosťou ako váš vzťah obnoviť. Jednanie v panike narobí viac škody ako úžitku!!! Panika vás chytá z pocitu straty kontroly nad vaším životom a to vás desí. Racionalita sa vytratila a namiesto mozgu vám začína diktovať srdce. A to je aj príčina, prečo v noci opití voláte vášmu alebo vašej ex a mobil im zahltíte desiatkami ľútostivých smsiek. Nič neriešte v panike, lebo vám to v konečnom dôsledku viac uškodí ako pomôže. Skôr ako začnete čokľvek robiť, je dôležité, aby ste sa upokojili, vychladli a aby ste boli schopní konať ako človek.

Ak ste sa práve rozišli, je nevyhnutné, aby ste si od vášho vzťahu dali aspoň na chvíľu pauzu. Takže žiadne smsky, telefonáty, emaily, správy na facebooku a ani blúdenie po miestach, kde by ste sa mohli stretnúť. Vaše emócie sú príliš čerstvé a ste náchylní povedať veci, ktoré nie sú pravdivé, emočne manipulovať, vyvolávať žiarlivosť, snažiť sa vyvolať zlé pocity, aby sa druhá strana cítila zle, prenasledovať, či skúšať sa pomstiť. Urobte si preto od vášho vzťahu pauzu, aby ste dostatočne vychladli a správali sa racionálne. Takže vezmite si kalendár a zaškrtnite si minimálne 3 týždne žiadneho kontaktu s vašim/vašou ex.

Obaja potrebujete pauzu na to, aby ste si to v hlave urovnali a iba tak budete schopní vidieť veci tak, ako skutočne sú a budete schopní normálne medzi sebou komunikovať.

Počas tohto obdobia žiadneho kontaktu, emocionálneho ukľudňovania, pochopenia dôvodov rozchodu a pochopenia skončeného vzťahu, venujte sa svojim koníčkom, svojej práci a skúste sa vyhýbať depresii. Je dôležité, aby ste nespadli do špirály neustálych depresií a ľutovania sa!

Pýtate sa, či má ešte význam pokúšať sa o záchranu vášho vzťahu?

Momentálne je vášmu vzťahu koniec. Je iba na vás ako sa rozhodnete, či to ešte skúsiť vrátiť späť alebo sa pohnete ďalej a nájdete si nového partnera. Asi ste si zvolili tú prvú možnosť, keďže čítate tento článok. Je dôležité si rozobrať váš vzťah, prísť na konkrétny problém jeho skončenia. Až potom  budete schopní sa rozhodnúť, či zachraňovať alebo zistíte, že to nemá žiadny zmysel. Teraz, keď so svojou bývalou polovičkou netrávite čas, zodpovedajte si tieto otázky:

Čo ste spravili vo vzťahu zle?
Aké boli pozitíva vášho vzťahu?
Aké boli negatíva vášho vzťahu?
Prečo sa k sebe vlastne chcete vrátiť?

Ak ste si viac-menej objektívne zodpovedali tieto otázky, môžeme sa pozrieť na naozaj racionálne dôvody pre obnovu vzťahu. Mnoho ľudí sa totiž zbytočne unáhli a vzťah ukončí aj kvôli problémom, ktoré by mohli vlastne ľahko napraviť. Zodpovedajte si na otázku, boli ste väčšinu času vo vašom vzťahu skutočne šťastní? Máte v živote spoločné ciele a túžby? Máte o svojom živote podobné predstavy? Vedeli by ste prekusnúť nedostatky, ktoré má váš partner/partnerka? Ak áno, toto sú hlavné racionálne dôvody, prečo sa pokúšať o záchranu. Treba pochopiť, že život a vzťah nie je film, a že každý vzťah okrem toho dobrého obnáša aj problémy.

Je potrebné však porozmýšľať aj nad veľkými zmenami vo vašom správaní, nad vašimi povahovými črtami a pracovať na sebe. Skutočne sa však zamyslite nad tým, či je váš expartner naozaj tou osobou, s ktorou chcete stráviť svoj život a nie je to iba strach z toho, že ste zrazu zostali sami a že tam vonku už na nikoho nenarazíte? Preto je dôležitá tá pauza a počas prvých týždňov svojho/svoju ex nevyhľadávali, aby ste získali potrebný nadhľad.

Zapracujte najprv sami na sebe

Ak ste čerstvo po rozchode, je mi jasné, že fitness, móda a vizáž nebudú vašimi prioritami. Chcete však na svojho/svoju ex znovu zapôsobiť? Zovňajšok je jedným z hlavných bodov, na ktorý by ste mali myslieť. Postarať sa o svoje telo je prvým krokom ku zdraviu, avšak nemali by ste zabúdať aj na vaše mentálne zdravie. Chcete predsa byť v očiach vašej/vášho ex spokojní, atraktívni a v pohode a nie zúfalí a depresívni, pretože to by vám vonkoncom nepomohlo. Pokiaľ sa k nej/nemu chcete naozaj vrátiť, musíte odhodlane zapracovať na svojej mentálnej stránke. Je mnoho techník, ktoré vám pomôžu dostať sa z tej urputnej depresie, ktorú práve zažívate. Napríklad si spíšte svoje bolestivé pocity na papier. Je lepšie keď viete, čo vás konkrétne zožiera, čo spôsobuje úzkosť, a tým sa ich viete rýchlejšie zbaviť. V takýchto ťažkých chvíľach je trávenie času s priateľmi ďalšou technikou ako sa strániť depresii. Ak sú však vaše negatívne pocity príliš silné, až vás chcú prevalcovať, určite zájdite za odborníkom. Nie je na tom ani kúsok hanby a možno nestranná osoba vám dokáže pomôcť, aj keď vás vôbec nepozná. Možno to bude znieť nevhodne, ale nezabúdajte na zábavu, veď rozmýšľať nad stratou a byť zahĺbení v bolesti nemusíte celý deň, potrebujete aj vypnúť a oddýchnuť si, tak si spravte zoznam toho, čo vás baví a naplňte svoj čas činnosťami, ktoré vás potešia a zabavia. Čo však určite nerobte?! Neuchyľujte sa k drogám, alkoholu a iným návykovým látkam! Čistá myseľ vám prospeje oveľa viac a pomôže zahojiť rany oveľa rýchlejšie.

Randenie s inými ľuďmi vám môže pomôcť

Začať randiť a stretávať nových ľudí vám skutočne môže pomôcť. Získate tak dostatočný nadhľad, napumpujete si svoje stratené sebavedomie a aspoň trošku sa na chvíľu zbavíte myšlienok spätých s rozchodom. Rovnako tak vyšlete dôležitý signál vášmu/vašej ex, že svet sa pre vás nezrútil a že viete ísť ďalej.

Keďže od vášho rozchodu ešte neuplynul dlhý čas, tak by ste sa miesto starania sa o to, kedy mu/jej konečne zavoláte, mali starať predovšetkým o svoju mentálnu a fyzickú pohodu. Práve teraz je vhodný čas na to, aby ste si trošičku vyčistili hlavu, napríklad tak, že si dohodnete rande s niekým novým. Možno si myslíte, že čo to je za blbosť, že tým ho/ju iba stratíte. Pozor, k strate uz došlo. Týmto dáte najavo, že sa ste sebavedomí a nemáte problém sa posunúť ďalej.

Čo však ak randí váš/vaša ex? Je to dosť možné. Môže vás to rozhodiť, znervóznieť a dokonca môžete získať pocit, že by ste mu/jej mali určite čím skôr zavolať. Ale určite to nerobte! Keď vás aj napadajú rôzne negatívne myšlienky, čo všetko by sa mohlo diať, nepanikárte. Je štatisticky vysoko nepravdepodobné, že si váš/vaša ex nájde na ďalšom rande svoj nový vzťah. Čím dlhšie budete odlúčení, tým viac na vás začne myslieť a hlavne, keď ho/ju nebudete neustále kontaktovať , tak všetky tie negatívne emócie voči vám opadnú a bude viac a viac spomínať na všetko to pekné, čo ste spolu zažívali. Takže čo z toho vyplýva? Nerobte si ťažkú hlavu z toho, že randí.

Nie toto nie je celý proces vzťahového reštartu. O ďalších krokoch ako získať späť svoju/svojho ex sa dočítate v druhej časti tohto článku už zajtra.

Autor: Ivana
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Vzťahový reštart: Ako získať späť váš stratený vzťah

Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť