Máte ploché nohy? Zistite to poľahky za pár sekúnd

0

Celý život ma veľmi bolia nohy vo vysokých opätkoch. Vždy som závistlivo pozerala po kočkách s nohami do neba na obrovských štekliach, pričom ja som bolestivo prestupovala z nohy na nohu v párcentrimentrových topánkach a skutočne si nadávala za to, že to nezvládam… a po dlhých rokoch trýznenia som sa dozvedela, že za to môžu moje ploché nohy! 

Ploché nohy sú vlastne deformácia klenby chodidla, vnútornej a/alebo vonkajšej. Oblúk v strede chodidla sa “stráca” a začínate našľapovať na celú plochu chodidla. To neznie tak hrozne – a spočiatku to ani nič strašné nie je, ale tie problémy môžu prísť časom.. pri veľmi plochých nohách začnú problémy bolestivými chodidlami, potom z členkov  bude bolesť postupovať cez lýtka a preťažené kolená až do bedrových kĺbov a chrbtice. Niekedy je následkom aj bolestivá artritída.

Ako zistíte, či máte ploché nohy?

Ploché nohy MÁTE, keď:

1) urobíte vlhkými nohami stopu na papieri a otlačok zanechá aj vnútorná klenba chodidla

Ploché nohy

Naľavo odtlačok plochej nohy, v strede zdravého chodidla a napravo príliš dvihnutá vnútorná klenba.

2)  Postavte sa na rovnú podložku.  Zlé je, ak vaše chodidlo stojí kompletne na zemi, bez oblúka medzi pätou a nášlapnou časťou – “vankúšikmi”. Ideálna kontrola – keď vám druhý človek pozrie na nohy zboku aj zo zadu – strata oblúka je zboku výrazne viditeľná. Zozadu sa dá skontrolovať vytočená päta alebo do vonkajšej strany vysunuté prsty.

Ploché nohy - paty vytočené do vonkajšej strany

3) Prejavmi naznačujúcimi ploché nohy je aj zlá stabilita pri stoji na špičkách (až nemožnosť postaviť sa na špičky) a bolesť chodidiel pri dlhšej chôdzi.

Čo spôsobuje ploché nohy alebo prispieva k ich zhoršeniu?

  • Dedičnosť
  • Obezita spôsobujúca zvýšenú záťaž chodidlám – deformuje kosti chodiel a stláča ich k zemi
  • Nevhodná obuv – topánky s minimom miesta pre pohyb prstov, časté nosenie vysokých opätkov
  • Skrátené Achilove šlachy
  • Mechanické poškodenie – zlomeniny a iné úrazy
  • Ochorenia spôsobujúce degeneratívne zmeny – cukrovka, reumatická artritída
  • Deťom sa nohy vyvíjajú postupne. Takže aj ak sa zdá, že majú ploché, až do veku 10 rokov to tak byť nemusí.

K plochým nohám sa pridružujú aj ďalšie deformácie – vysunuté päty smerom von, alebo vpadnuté predné časti chodidiel smerom dnu. Problémom je aj príliš vysoký oblúk klenby – vtedy človek našlapuje na vonkajšie hrany chodidiel a tiež má teda zlý postoj.

Dá sa plochým nohám, resp. komplikáciám s plochými nohami, predchádzať?

Ak ste zistili, že máte ploché nohy, hoci (zatiaľ) nemajú bolestivý prejav, môžete komplikáciám predchádzať  aj sami nasledovne:

1) V prípade obezity úbytok váhy výrazne pomôže tomu, aby sa stav nezhoršoval

2) Noste obuv s nízkymi opätkami a priestorom pre prsty (nie špicatú obuv)

3) Chodievajte bosí po prírodných povrchoch (viac o chodení naboso TU)

4) Cvičte tieto cviky:

  • Postavte sa čelom k stene, ruky oprite dlaňami o stenu vo výške očí a zanožte jednu nohu dozadu za druhú. Pätu zadnej nohy nechajte položenú na zemi a pomaly pokrčte poleno prednej nohy až pokým pocítite tlak na zadnej nohe. Vydržte cca 15 sekúnd a cvik zopakujte aj na druhú nohu. Celé opakujte 3x. Cvičte aspoň 3x denne.

Cviky nápomocné pri plochých nohách

  • Stavajte sa na špičky, opakujte 10x.
  • Krúťte prstami na nohách.

Liečba u odborníka (možný je aj chirurgický zásah) je potrebná, ak problémy s klenbami začnú byť bolestivé, ak sa plochosť nôh výrazne začala zhoršovať alebo sa pridružili aj iné deformácie. Asi 2-3% plochých nôh je riešených operačne. 

 

foto: NikeTalk.com,  furnacebrookpt.com, footsolutions.co.uk

info: patientinfo.com, wikipedia

autor: denisa


Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť