Alkohol je metla ľudstva – prečo by ženy mali piť menej alkoholu?

0

Nikdy som pod vplyvom alkoholu nespôsobila žiadnu autonehodu alebo neprišla o prácu. Ale občas, počas obdobia stresu a depresie, sa pohárik vína stal mojim nejlepším kamarátom. Nikdy som však alkoholu neholdovala natoľko, aby som si ním zničila život, či život iným ľuďom. Vždy to zostalo pri jednom poháriku (to niektorí dokonca odporúčajú). Sú však ľudia, ktorí si mierku kontrolovať nevedia a padli do „bazéna plného alkoholu“. Alkohol je silne návyková látka, preto to netreba za žiadnych okolností preháňať, aby ste si náhodou nenavykli. A čo všetko by ste mali vedieť o alkohole a alkoholovom priemysle.

Tu je sedem vecí, ktoré by ste mali vedieť o alkohole a alkoholovom priemysle:

1. V porovnaní s nelegálnymi drogami, alkohol je zodpovedný za oveľa vyšší počet úmrtí

Neviem presne ako je to u nás na Slovensku, ale napríklad podľa Centra pre kontrolu chorôb, je nadmerné pitie štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí v Spojených štátoch, po fajčení, kombinácii zlej stravy a nečistôt. Spomenula som to z dôvodov, že sa tak radi opičíme po civilizovanejšom západe.

2. Alkoholový priemysel sa správa rovnako ako tabakový priemysel

Alkoholový priemysel je mnoho miliardový medzinárodný priemysel akceptovaný vládov za účelom plnenia štátnej kasy. Mnohí ľudia zaplatia za svoj život ďaleko viac daní zo spotreby alkoholu a cigariet ako z dani z príjmu. Mnohokrát je tá daň úplne najvyšia – ľudský život. A teší sa prakticky neobmedzenému marketingovému trhu, a to napriek rastúcemu počtu dôkazov, že látka má významné zdravotné riziko.

3. Alkohol je karcinogénny, jeho riziká prevažujú nad ochrannými faktormi

Konzumácia alkoholu je jednou z príčin najrôznejších druhov rakoviny, vrátane dvoch najčastejšie diagnostikovaných, rakovina prsníka a rakovina hrubého čreva. Až 15 percent prípadov rakoviny prsníka sú spojené s konzumáciou alkoholu. Sú však štúdie aj o tom, ako pohár červeného vínka ponúka ochranu proti ochoreniu srdca. Avšak treba brať do úvahy každého jednotlivo.

4. Ženy sa stanú závislými na alkohole oveľa rýchlejšie ako muži

Ženy majú v priemere viac telesného tuku ako muži. Telesný tuk obsahuje málo vody a alkohol sa nemá veľmi s čím riediť. Ženy majú aj nižšiu hladinu enzýmu na odstránenie alkoholu z tela (alkoholdehydrogenázu). V dôsledku toho, väčšia časť alkoholu vstupuje priamo do krvného riečišťa.

POZOR! Z toho vyplýva, že žena sa skôr stane alkoholičkou ako muž.

5. Ženu sú viac negatívne ovplyvnené pitím alkoholu

Kognitívne deficity a ochorenia pečene sa vyskytujú skôr u žien. Vraj u žien, ktoré konzumujú 4 a viac alkoholických nápojov denne je až štvornásobné riziko úmrtia na srdcové ochorenia. Ťažkých pijanov oboch pohlaví ohrozujú cievne mozgové príhody, ale u žien sú tie šance vyššie.

6. Aj alkoholový priemysel sa usiluje o ženy

Ženská kúpna sila rastie už niekoľko desaťročí. A alkoholový priemysel si je veľmi dobre vedomí tejto skutočnosti a zameriava sa na ženy. Rôznymi spôsobmi buduje ich vernosť k značke.

7. Alkohol je ženská záležitosť

Či už je to záležitosť akéhosi úteku, posilnenia alebo nároku, alkohol sa stal problémom žien. Alkoholový biznis, rovnako ako tabakový, si vzal za cieľ ženy na trhu a skóroval.

Kladú sa tu otázky, na ktoré sa musíme pýtať. Stal sa alkohol akýmsi steroidom modernej ženy, ktorý jej umožňuje robiť ťažkú prácu potrebnú na prežitie v tomto zložitom svete? Je to útek, ventil, ktorý ženy potrebujú? Alkohol bol a je metlou ľudstva. A keď si to dáme do jednoduchej rovnice, kde ženy sú tým „krkom“, čo hýbe „hlavou“ – mužmi, tak ženský alkoholizmus nás ponorí ako ľadová kryha ponorila Titanic.

Foto: www.shutterstock.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť