Aké je jedno z najlepších prírodných antibiotík?

0

Chren sa používa ako liek už celé stáročia. Vyčistí dutiny, zvyšuje krvný obeh tváre a podporuje vypudenie hlienu z horných ciest dýchacích. Jeho pozitívne účinky oceníte najmä ak jete mastné mäsité jedlá. Listy sú vhodné do šalátov a nastrúhaný koreň na upchatý nos.

Chren je jeden z najlepších prírodných antibiotík, ideálny:

–      pre prevenciu infekčných ochorení horných dýchacích ciest,

–      povzbudzuje činnosť žalúdka a čriev,

–      vhodný proti prechladnutiu a kašľu,

–      zmierňuje bolesť,

–      má dezinfekčné a čistiace účinky,

–      prečisťuje dýchacie cesty,

–      stimuluje tvorbu moču,…

Máme pre vás pripravených zopár tipov ako chren užívať:

Ako si chrenom povzbudiť trávenie: postrúhajte si koreň chrenu a pridajte buď do jedla alebo konzumujte samotný. Dráždením žalúdka a čriev povzbudí ich činnosť a tým aj vaše trávenie.

Sirup vhodný na prechladnutie a kašeľ: pokrájajte koreň chrenu na tenké plátky alebo postrúhajte a zalejte medom. Uvoľnený sirup môžete použiť proti prechladnutiu a kašľu, či oslabenom organizme. Denne vám postačia 2-3 lyžičky.

Zmierňuje bolesť: čerstvo nastrúhaný chren môžete použiť ako zábal proti bolestiam. Postrúhajte koreň, zmiešajte s múkou a malým množstvom masla (v pomere asi 3:5:1). Zabaľte do tenkého plátna a prikladajte na boľavé miesta, až kým vás nezačne páliť.

Prečistite si dýchacie cesty: Postrúhaný chren vdychujte koľko vládzete. Jeho ostré éterické oleje prečisťujú dýchacie cesty a pľúca.

Čistenie chrenovou štavou: tá má dezinfekčné, čistiace a regeneračné účinky na mastnú a nečistú pleť.

TIP: V kombinácii s medom je vhodný aj pre deti.

Táto veľmi nenáročná bylina si pri pestovaní nevyžaduje žiadnu extra starostlivosť. A ak už pre neho hľadáte to správne miesto vo vašej záhrade, vysaďte ho napríklad v okolí ovocných stromov – odpudí škodcov, ktorí si na stromy robia slinku. Ak máte aj vy skúsenosti s liečivými účinkami chrenu, neváhajte sa o ne podeliť.

Foto: shutterstock.com 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť