Cirkus je miesto hrôzy a nie zábavy

5

Pri písaní tohto článku mi srdce plače. Plače ľútosťou voči tým, na ktorých utrpení sa prídu ľudia, celé rodiny – baviť..  Plače hnevom a nespravodlivosťou, pretože v 21. storočí vo vyspelých krajinách stále existujú otroci. Plače za tých, ktorých plač málokto vníma. Aj toto je môj protest proti praktikám cirkusov, ktoré používajú pri vystúpeniach zvieratá. Pozrite sa na utrpenie, ktoré každou návštevou cirkusov so zvieratami podporujete. PRETOŽE NEVEDOMOSŤ A ĽAHOSTAJNOSŤ ZABÍJA.

Čo sa skrýva pod pozlátkom zábavy a na čom sa to vlastne zábavychtiví ľudia smejú?

Ako je možné, že slony lezú na maličké stoly a spôsobne si všetky nohy položia úplne natesno k sebe? Tigre majú nádherne spomalené, ladné pohyby a skáču cez ohnivé kolesá? Opička vykoná všetko čo vidí na očiach svojho “pána”, doslova sa na hlavu postaví? Nie, tieto všetky veci nepredvádzajú preto, lebo ich to nesmierne baví, ale preto, že sa boja, boja sa neposlúchnuť. Lebo vedia, že po neuposlúchnutí príde krutý trest, hoci ten prichádza pravidelne aj preventívne. Krásna ozdobená palička, ktorou cvičiteľ nenápadne klepne slona po vysunutej nohe je v skutočnosti železná tyč s ostrým zahnutým koncom, ktorej úder spôsobí zvieraťu obrovskú bolesť. Keď na tréningu neposlúchne, častokrát je zbité až do krvi. Zvieratám, aby boli menej nebezpečné, sú podávané sedatíva a trhané zuby. Rozžeravená tyč skrotí aj najdivokejšieho tigra.  Existujú dôkazy natočené na videu, ktoré ukazujú kruté spôsoby zaobchádzania so slonmi –  používanie elektrických šokov, šelmy sú vlečené ťažkými reťazami okolo krkov, udierané palicami, medvede bité dlhými tyčami atď.

Odfotili ste sa vysmiati so svojím dieťaťom s malým rozkošným tigríkom a fotku máte vystavenú na poličke? Ten malý prítulný tigrík bol za účelom “tréningu” v najútlejšom veku odobratý svojej mame, natlačený sedatívami a od narodenia bitý. Každý deň sa teda pozeráte na týrané mláďa.

A odmena za to, keď sú poslušné? Dostanú neveľké množstvo potravy a vody a môžu ísť “oddychovať” vyviazané do malých klietok, kde mnohokrát dlhé hodiny ležia vo vlastných výkaloch. Dlhočizné transporty v krutých zimách aj neznesiteľných horúčavách, nedostatok starostlivosti, bezútešný rutinný život v zničujúco malom priestore. A ak má byť odmenou za  vystúpenie pred divákmi za sprievodu hlasitej hudby búrlivý potlesk publika, tak vedzte, že pre zviera je to len ďalší neopísateľný stres.

Cirkus nie je pre zvieratá – fyzicky a psychicky ich ruinuje. Preto radšej navštevujme cirkusy bez zvierat. Nenechajme sa predsa zabávať zvieratami, ktoré sú pre zábavu týrané. Ukážme svojim deťom čaro ozajstnej prírody a nie  zábavu cez mreže, cez slzy iných. Možností je veľa – biofarmy, salaše, hospodárske dvory, v lete tábory v prírode. Takto sa vytvára ten naozajstný vzťah k prírode a úcta k živým tvorom.

 

This slideshow requires JavaScript.

zdroj foto: https://www.facebook.com/CirkusNieJeSrandaPreZvierata, www.peta.org/international, www.washingpost.com, www.animalabusersspotlight.com

 


Komentáre

5 komentárov

  1. Ja mám averziu voči cirkusom a klaunom už od detstva, keď ma rodičia prvý raz a naposledy zobrali do cirkusu. Tento typ primitívnej zábavy mi proste nič nehovorí. Ale nemám nič proti akrobatom, ktorí to robia dobrovoľne a pre potešenie druhých. Zvieratá však do cirkusu rozhodne nepatria, máme 21. storočie.

  2. Ehm, týranie zvierat je jedna vec……..a čo týranie detí, ktoré, aby sa naučili všetkej tej akrobacií, musia znášať dlhé tréningy od 3 rokov, silné bolesti, zastavený rast kvôli extrémnym svalom a napokon invaliditu zo zničených kĺbov v 40……..detto s tanečníkmi baletu

    ale jasné, deti nie sú tygríčatá, načo sa nimi zaoberať……..

    • Frufri, celkom by ma zaujimalo, co konkretne ty robis pre to, aby sa zmenili veci, ktore ta trapia? Ak vies ako to je s detmi v cirkusoch, a asi vies, ked to popisujes tak detailne, ja si rada precitam tvoj clanok na tuto temu. Clanok by totiz znamenal aspon snahu sirit osvetu mediz ludmi. Ale ty iste robis ovela viac nez to, aby si na tuto problematiku upozornil, vsak ano?

  3. Miška, zlepšuje sa to, pomaly ale zlepšuje.. V niektorých krajinách je už cirkus so zvieratami zakázaný a tu na Slovensku keď sú tiché protesty pod záštitou “Cirkus nie je sranda”, tak naozaj sa pár ľudí otočí a odíde domov, keď vidia obrázky čo vlastne idú podporiť. Áno máš úplnú pravdu, cítia tak ako ľudia.. je to strašné a dúfame veľmi, že postupne ľudia budú viac a viac otvárať oči.

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť