Čo je lepšie? Šťavy alebo smoothies?

0

Na tému šťavy alebo smoothies sa vedú dlhé diskusie. Spísali sme základné výhody odšťavovania a mixovania:

  • Šťava je nápoj, smoothie je jedlo.
  • Šťava sa rýchlejšie vstrebáva, minimálne zaťaží trávenie a rýchlo preniká do čreva. Má čistiace účinky.
  • Šťava lieči. Na vlákninu v smoothies sa totiž viažu škodliviny. Šťava je (údajne) čistá. (Údajne píšem preto, lebo som nenašla úplné vysvetlenie, ako by sa do šťavy nedostala chémia z chemicky ošetrenej zeleniny. Jediný argument že vláknina viaže škodliviny.)
  • Šťavy neobsahujú vlákninu čiže nezamestnávajú peristaltiku – čo je niekedy výhoda inokedy nevýhoda.
  • Kilo mrkvy, repy a jabĺk asi za deň nezjete, ale to podstatné z nich dostanete odšťavením.
  • Kvôli vláknine sa vitamíny, minerály, aminokyseliny nedostanú do tela v tak veľkom množstve ako v šťave.
  • Ak začínate s výrazným zvyšovaním podielu raw vo vašej strave, začínajte so smoothies. Šťavy zaraďte po pár dňoch a len postupne zvyšujte množstvo. Vláknina, ktorá v smoothies je, spôsobuje aj pomalšie trávenie živín obsiahnutých v ovocí a zelenine. Telo na veľké množstvá zo začiatku nie je pripravené.
  • Pri chorobe sa odporúča odšťavovať, aby telo dostalo dávku vitamínov a pritom sa príliš nenamáhalo trávením vlákniny. Keď je človek zdravý, mixovanie je úplne v poriadku. Pri detoxe sa odporúčajú piť šťavy, nie smoothies.

 

V zásade – obidva spôsoby sú super, najlepšie je striedať aj spolu s jedením ovocia a zeleniny vcelku. Ideálne je skonzumovať / vypiť zmixovanú alebo odšťavenú ovo-zeleninu do 30 minút, kedy sú ešte zachované výživné nutrienty. 

 

TIP 1: Pri odšťavení si niekedy skúste časť drte pridať do šťavy. Urobíte si niečo medzi šťavou a smoothies.

TIP 2: Keď si odšťavíte mrkvu, dužinu si odložte. V mixéri si z nej potom pripravte napríklad takúto nátierku: dužina, jarná cibuľka, oregáno, trošku citrónovej šťavy, slnečnicové alebo tekvicové semienka, lahôdkové inaktívne droždie, stonkový celer, olej – olivový alebo tekvicový. Vymixovať a hotovo :)

 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť