Zlá pleť? Celulitída? Opuchnuté oči? Prečistite lymfatický systém! (1.časť)

0

Máte opuchnuté nohy, opuchy pod očami, migrény alebo akné? Pravdepodobne máte preplnený lymfatický systém a treba ho prečistiť. Neviete čo to je? Lymfatický systém má každý z nás bez výnimky. Ale je tak trochu tajomný – málokto vie, čo to vlastne je a ako funguje!

Lymfatický systém je komplexný cievny systém v našom tele, ktorý je tiež zodpovedný za “odpadové hospodárstvo”. Ak nefunguje, v tele sa nám hromadí odpad, zanáša cievy a začnú sa prejavovať okrem estetických nedokonalostí aj rôzne zdravotné komplikácie.

Kde sa lymfatický systém nachádza?

Lymfatický systém existuje a funguje súbežne popri krvnom cievnom systéme. Obsahuje lymfu, čo je belavožltá, niekedy takmer bezfarebná tekutina, ktorá prúdi v lymfatických cievach. Obsahuje vodu, kryštaloidy a rozličné ďalšie častice. Zdrojom lymfy je tkanivový mok, ktorý sa tvorí z tekutiny filtrovanej stenou krvných kapilár a z medzibunkovej tekutiny, ktorá vzniká činnosťou tkanivových buniek. Lymfa tak ako krv, cirkuluje po tele. Zjednodušene povedané, krvou sa prenáša do buniek kyslík, proteíny, glukóza a biele krvinky, ktoré vyhľadávajú baktérie a vírusy v tele a bojujú s nimi. Zo stien krvných kapilár presakuje von tkaninový mok, ktorý obsahuje  “odpad” – baktérie, vírusy, plesne, huby a iné produkty látkovej výmeny. Póry vlásočníc sú príliš malé na to, aby prepustili červené krvinky, preto lymfatická tekutina nie je červená, ale ako sme spomínali, belavožllá až bezfarebná. Lymfatický systém však narozdiel od krvného nemá srdce, ktoré by pumpovalo lymfu po tele a preto je odkázané na uvádzanie do pohybu pohybom ľudského tela (svalstvo, dýchanie, peristaltika čriev a samotných lymfatických ciev). V tele je asi 100 lymfatických uzlov, kde sa nachádza obrovské množstvo bielych krviniek bojovníkov. Keď lymfa dosiahne tento uzol, je tu prečistená a vracia sa naspäť do krvného obehu. Odpad z takéhoto prečistenia odchádza von cez črevá, močový systém a pľúca.

Prečo môže lymfa prestať fungovať?

Je viacero dôvodov, ktoré môžu spôsobiť spomalenosť lymfatického systému. Zlá strava, príliš veľa vírusov v tele a málo pohybu spôsobia prílišnú hustotu lymfatickej tekutiny, slabé pohyby lymfatického systému a tým pádom zlý odtok odpadu z tela. (Nefungovanie lymfy a zdurenie uzlín môže naznačovať aj vážnejšie zdravotné komplikácie, tie však patria do rúk odborníkom.)

A dôsledky?

Zvýšená únava, oslabená schopnosť organizmu bojovať s vírusmi a infekciami, hromadenie tukov v tele vedúce k priberaniu hlavne v kritických partiách, opuch nôh a pod očami, migréna, akné…

Čo robiť?

Treba dať lymfu do pohybu. Odblokovať jej tok, dostať zo seba zhustenú lymfatickú tekutinu s nečistotami a toxínmi.

  1. Veľmi účinná je lymfodrenážna masáž.

Pokračovanie o technike masáže a ďalších spôsoboch prečistenia lymfy si prečítajte v druhej časti článku TU.


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť