Čo jesť, keď vás skolí nádcha, chrípka či zažívacie ťažkosti? (1.časť)

0

Byť chorý nie je nič príjemné. Cítite sa nemožne a bezmocne, všetko, čo chcete urobiť, je jednoducho zostať v posteli. Posledná vec, na ktorú asi myslíte je varenie a jesť nejaké jedlo. Avšak, ak sa necítite dobre, práve jedlo je to nevyhnutné, čo telu treba dodať. Ak ste chorí, vaše telo míňa energiu, aby ste boli opäť zdraví. To je hlavný dôvod, prečo je nevyhnutné dodávať telu počas choroby potrebné potraviny, aj keď mnohokrát chuť do jedla vôbec nemáte. Ak trpíte nádchou, či vás skolila chrípka alebo neutíchajúce zažívacie ťažkosti, vyskúšajte:

1. Zázvor

Zázvor sa užíva celkom bežne, keď sa človek necíti úplne zdravotne fit a skolí ho napríklad chrípka či prechladnutie. Pôsobí proti nevoľnosti, bolesti kĺbov, svalov či hlavy. Navyše pomáha zbaviť sa nadúvania a zápchy. Toto prírodné liečivo má mnoho skvelých účinkov:

 • je antibakteriálny a protizápaľový
 • je prevenciou proti chrípke a prechladnutiu
 • pomáha zmierniť príznaky chrípky a prechladnutia
 • tíši bolesti hlavy
 • spomaľuje niektoré druhy rakoviny
 • je prevenciou proti stresu
 • znižuje nevoľnosť
 • zmierňuje nevoľnosť pri tehotenstve
 • zlepšuje trávenie a pomáho proti žalúdočným nevoľnosťiam

2. Polievka
Polievky, najmä vývar, pomáha v boji proti prechladnutiu. Okrem toho horúci vývar zabraňuje dehydratácii, odstraňuje zápal v krku a udržuje nosné dierky vlhké. Kurací vývar je prvou pomocou pri prechladnutí a to vďaka týmto benefitom:

 • zahrieva a naparuje – horúci vývar zahrieva organizmus zvnútra. Navyše svojimi parami spriechodní upchatý nos.
 • hydratuje organizmus – dopĺňanie tekutín počas prechladnutia a chrípke je nesmierne dôležité.
 • kuracie mäso je bohatým zdrojom proteínov – posilníte tak váš imunitný systém.
 • zelenina je plná vitamínov a antioxidantov – liečba tak vďaka ním prebieha rýchlejšie.

3. Korenené jedlá

Či už ste alebo nie ste fanúšikom korenených jedál korenené jedlá, to sú prírodné dekongestanty (uvoľňujúce napr. upchatý nos), takže začnite jesť wasabi, chren, alebo niektoré chilli papričky na zmiernenie príznakov tohto preťaženia.

4. Horúci čaj
Ak trpíte prechladnutím a bolesťami v krku, pite zelený čaj, ktorý obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti infekcii. Zelený čaj tiež posilňuje imunitný systém a pomáha rýchlejšie sa zbaviť ochorenia. Teplá voda s citrónovou šťavou môže byť tiež užitočná pre váš upchatý nos a zlepšuje trávenie.

5. Banány
Banány majú vysoký obsah draslíka a sú ľahko stráviteľné. Navyše môžu pomôcť znížiť teplotu a dokonca doplniť všetky elektrolyty, ktoré ste stratili, ak máte hnačky alebo zvracanie.

6. Citrusové plody
Možno ste počuli o citrusových plodov, že sú najlepším spôsobom, ako liečiť prechladnutie. Bohužiaľ, to zostáva mýtus. To však neznamená, že by ste ich nemali konzumovať, ak ste chorí. V skutočnosti, mäkká biela vrstva kože na citrusových plodov (ako sú grapefruit, limetky, citróny, pomaranče a iné) obsahuje flavonoidy, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú telo k rýchlej obnove.

Je mnoho potravín, ktoré sa odporúča jesť, keď ste chorí, avšak je aj viacero tých, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Niektoré z nich nájdete v druhej časti tohto článku TU.

Autor: Ivana

Foto: shutterstock.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť