Máte chuť na nezdravé veci? Možno vám tým telo chce niečo povedať (2.časť)

0

Ako sme si už povedali v 1.časti, nie každá chuť na nezdravé veci, ktorá nás akoby zrazu prepadne znamená, že je automaticky zlá. Samozrejme pokiaľ to nepraktizujeme každý deň :) Niekedy telo bojuje za “svoju dávku” nezdravého, na ktorú bolo zvyknuté a je mu to už nejaký čas odoprené.. a niekedy sa snaží povedať vám, že mu niečo chýba.

V 1. časti článku sme si povedali o chuti na 1. čokoládu, 2. biele pečivo a výrobky z bielej múky, 3. slané jedlo a 4. kávu/čierny čaj. Dnes si berieme na mušku aj iné nezdravé veci, nielen jedlo.. napríklad:

5. Alkohol 

údajne telu môžu chýbať:

  • bielkoviny: doplníme najlepšie Spirulinou, Chia semienkami, orechmi, konopnými semienka, strukovinami, quinoa, listovou zeleninou, morskými riasami…
  • vápnik: mak/makové mlieko, Maca, Chia semienka, bobule Açai, baobab, mandle a lieskové orechy, sezamové a konopné semienka, strukoviny, červená repa, brokolica, kapusta, listová zelenina, divoké byliny, Lucuma, moruša…
  • menej pravdepodobný, ale tiež možný je nedostatok draslíka. Hlavne pri vytrvalostných športoch, kde prichádza k veľkému úbytku minerálov z tela potením. Draslík spolu so sodíkom zabezpečujú v našom tele správne hospodárenie s vodou, vedenie nervových vzruchov, prácu svalov a udržovanie správneho srdečného rytmu. Pomáha vytvárať premenu cukru na energiu. Tepelnou úpravou stravy sa obsah draslíka znižuje, ale človek s priemerným jedálničkom a obsahom čerstvého ovozelu by sa nedostatku draslíka nemal obávať.  Nedostatok sa prejavuje svalovou slabosťou, bolesťami hlavy, únavou, závraťmi a zmätenosťou, v najhoršom prípade náhlou zástavou srdca. Nebezpečný je aj prebytok, ten hrozí pri nadmernom príjme naraz alebo pri zlej funkcii ľadvín, u zdravého človeka sa prebytok vylúči močom. Najviac draslíka obsahujú banány, sušené marhule, zemiaky, strukoviny, pomarančový džús, chudé mäso a mlieko. Taktiež chlorella, paradajky, jablká, slivky, naklíčené semienka, morské riasy, citrusy, hrozienka..

6. Sladkosti

naznačujú, že treba doplniť chróm, fosfor a síru. Všetky tieto prvky a ich zdroje sú popísané v 1.časti, lebo taktiež sú nedostatkové pri chuti na biele pečivo a výrobky z bielej múky (chróm), kávu a čierny čaj (fosfor a síra).

7. Chipsy

Chuť na chipsy môže signalizovať nedostatok vápnika. Túto chuť som mala jedno obdobie pravidelne a nedostatok vápnika tiež, takže toto je overené :) Vápnik sme už spomínali  pri chuti na alkohol o kúsok vyššie.

8. Prejedanie sa pri PMS

Toto sa týka špeciálne dám. Nemusíme sa tomu poddať, stačí si doplniť zinok. Zinok sa v tele nachádza v malom množstve, no je nepostrádateľný. Ide o minerál na kĺby, svaly a akné. Podporuje delenie buniek a tým pádom hojenie rán, znižuje tvorbu exému a zápalov, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, je dobrý proti vypadávaniu vlasov a lámaniu nechtov. Doplňte si ho (nielen) pri PMS prostredníctvom nasledovných potravín: bobule Açai, tekvicové a slunečnicové semienka, listová zelenina, divoké byliny, strukoviny, naklíčené semienka…

Na tabak, kyslé jedlo, syry a nechutenstvo si posvietime čoskoro v poslednej tretej časti. 

info: celostnimedicina.cz, rawsuperfood.cz

autor: denisa

foto: shutterstock


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť