Datle sú výborný zdroj energie aj afrodiziakum

0

“Sú pri Tigrise levy?”

“Áno. Na dolnom toku rieky, ďalej vyššie sú však len leopardy. Pôjdeš s nami?”

“Ak smiem byť vašim hosťom.”

“Si našim hosťom. Podaj mi ruku a vymeňme si datle.”

“Podali sme si ruky a potom mi každý dal po datli, zatiaľ čo ja som im dal z mojich.”

Toľko úryvok z knihy Karla Maya – Púšťou. Datle boli v subtropických a púštnych oblastiach už oddávna veľmi cenné, používali sa či už ako pohostenie návštevníkov, alebo ako platidlo, odmena za vykonanú službu, jedna z hlavných zložiek potravy pre ľudí, aj pre ich ťavy a kone.

Prečo sú datle také odporúčané na konzumáciu hlavne vo fyzicky náročných situáciách?

Majú prvotriednu schopnosť človeka zasýtiť a povzbudiť, ale nezaťažiť pritom veľmi organizmus. Obsahujú ovocné cukry, ktoré telo ihneď premieňa na energiu – ide o bohatý a rýchly energetický zdroj pre ľudský organizmus, preto sú výborné pre doplnenie  energie pri behaní, cyklistických výpravách alebo dlhých túrach. Taktiež sú považované za mierne afrodiziakum pre ženy aj mužov.

Sušené alebo čerstvé?

Datle sa dajú kúpiť s kôstkami, odkôstkované, sušené, polosuché aj čerstvé mäkké.

  • sušené datle sú obzvlášť bohaté na draslík a vitaminy B1 a A (vitamin C v sušených takmer nie je)
  • sušené datle predstavujú koncentrovanejší zdroj niacinu, medi, železa a horčíka než datle čerstvé
  • čerstvé datle sú naopak významným zdrojom vitamínu C (100 g čerstvých predstavuje takmer 1/3 odporúčanej dennej dávky)

Pred konzumáciou sa odporúča prepláchnuť datle čerstvou vodou. Platí to pre sušené aj čerstvé datle.

Datle a ich použitie

Jedia sa priamo samotné alebo sa používajú pri príprave koláčov a pečiva, domácich müsli tyčiniek. Vyrába sa aj datlový med – je to veľmi hustý sirup, datlový likér. Datle sušené sa niekedy spracovávajú na múku alebo sa lisujú do bochníkov. Deťom je dobré ich dať ako náhradu za cukríky z rafinovaného cukru.

Pri väčšom užití látka obsiahnutá v plodoch pomáha k ľahšiemu zaspaniu. Datle však obsahujú veľa cukrov, určite si treba po ich konzumácii pred spaním umyť zuby a zamedziť tak tvorbe kazov.

Tak keď budete zajtra rozmýšľať, čo si vziať na desiatu do práce, skúste si pribaliť pár datlí miesto nejakej sladkosti – uvidíte že Vaše telo to ocení!

foto: en.wikipedia.org 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť