Môžeme milovať dvoch ľudí naraz? Fenomén s názvom LÁSKA.

0

Milá Alica*, prišla som k vám pred viac než desiatimi rokmi ako zronená duša, túžiaca dozvedieť sa od hviezd jediné – či mi ten, ktorého nekonečne milujem celým svojim srdcom, bude niekedy patriť?! Dodnes mi znie v ušiach vaša odpoveď: “Nikdy Ti nikto nebude patriť, tak ako Ty nebudeš nikdy patriť nikomu. Ľudia si nepatria, nie sme veci, sme slobodné bytosti! Miluj ako najviac vieš, ale nechaj žiť.” Odchádzala som vtedy od vás odnášajúc si okrem pocitu NAPLNENEJ lásky aj útlu knižku, ktorú si celé tie roky z času načas prelistujem. Zmenili sa postavy, zmenil sa dej, ale vždy si ňou pripomeniem, že milovať je dar a túžba človeka vlastniť a ovládať nemá s čistou láskou nič spoločné. Ba naopak, zničia ju. A tu je päť vybraných pasáží z knihy o čistej láske:

  • Môže človek milovať dvoch alebo troch ľudí naraz?  

Ľahko môžeme považovať niekoho, kto tvrdí, že miluje rovnako silno naraz dvoch ľudí, za skazeného Dona Juana. Avšak čistú lásku, neovplyvnenú konvenciami, je naozaj možné pociťovať k dvom, aj viacerým ľuďom súčasne.

  • Láska nie je terapia na nedostatok sebavedomia

“Miluješ ma?” je štandardná otázka človeka, ktorému chýba sebaistota. Zneužívame partnera, keď od neho očakávame komplimenty a argumenty na zvýšenie nášho sebavedomia. Láska, ktorá takto špekuluje, je odsúdená na zánik, jej začiatok je totiž určený chorobným prianím po uznaní. Skutočne vyzretý človek nepotrebuje uisťovanie o tom, že je hodný lásky.

  • Pôvodný ideál krásy stráca význam

Veľakrát sa čudujeme, ako si ON, náš pán vyvolený, mohol nájsť takú špatu.  Bežné normy krásy alebo škaredosti však strácajú prvoradý význam, pokiaľ ide o lásku. Sme schopní vnímať aj škaredosť bez toho, aby sme ju potláčali alebo odsudzovali. Naopak, láskou vnímame krásu aj škaredosť veľmi intenzívne, ale oboje získava nový lesk, sviežosť a význam. Keď milujeme čistou láskou, rozum opúšťa konvenčné estetické merítka. Preto ON môže naozaj milovať aj dámu podľa bežných kritérií škaredú.. a veru práve vtedy je to čistá láska. (Platí to aj naopak, prečo by sme nemohli milovať človeka, ktorý pripadá krásny len nám?)

  • Žiarlivosť a majetníctvo k láske nepatria!

Kto chce byť v láske šťastný, musí z myslenia vyhostiť dve veci: strach, že nebude dosť milovaný a potrebu objekt svojej lásky vlastniť . Ako to urobiť? Odpoveď je jednoduchá: Sústreďte sa iba na svoju lásku. Keď som psychicky vyrovnaný a milujem, cítim len pozitívne veci: pozornosť, nehu, náklonnosť, uznanie a rešpekt. Kto chce vlastniť a má strach, ten svoju schopnosť lásky oslabuje, nikdy nebude  naozaj šťastný a všetko stratí.

Na záver zaujímavá ale bolestivá citácia, voči ktorej sa skutočne dá polemizovať.

  • Vernosť nie je pre človeka schopného čistej lásky najdôležitejšia

Človek, ktorý je skutočne schopný lásky, pre ktorého má zmysel iba láska a preto má obetavý, otvorený a láskyplný vzťah k druhým ľuďom, nie je verný, a už vôbec nie po celý život. Človek, ktorý vie milovať, zostáva verný láske – je pre neho však dôležitejšie milovať, než byť verný.

Ďakujem vám Alica, že vďaka vám lásku v sebe a okolo seba vnímam naplno, snažím sa ju nepokaziť a nepodmieňovať. Vďaka vám som už nikdy viac nezažila nešťastnú lásku, pretože som pochopila, že to či budem alebo nebudem milovať, nikto iný neovplyvní.

*pozn.: Alica je numerologička. (Alebo bola? Neviem, hoci zásadne ovplyvnila môj život, viackrát potom som ju nevidela ani o nej nepočula..) 

foto: shutterstock

info: Peter Lauster: Láska – psychologie jednoho fenomenu.

autor: denisa


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť