Náladoví. Drzí. Popudliví. Generácia Z.

2

Volajú sa Generácia Z.  Sú naša budúcnosť, ktorá na prvý pohľad nevyzerá vôbec ružovo, keď sa na ňu pozrieme v súčasnosti. Sú drzí, nevyspytateľní, tvrdohlaví a zameraní na seba. Niekedy na nich pozeráme s údivom, niekedy až s nevôľou. Akí vlastne sú?

Kto je Generácia Z?

Sú narodení približne od konca 90. rokov. Hovorí sa im aj Gen Next, iGeneration, Gen tech, Digital Natives… existuje aj mnoho iných označení, najčastejšie je však Generácia Z. Odlišujú od všetkých predošlých generácií tým, že sú digitálni, odjakživa využívajú digitálne technológie veľmi prirodzene a každodenne. A veľká časť ich socializačných aktivít prebieha práve na internete.

Generácia Z sú vlastne súčasní teenageri.

Pripadajú nám akýsi cudzí. Nosia zvláštne účesy, všade chodia s mobilom, randia s podivnými bytosťami. Napriek digitálnej vyspelosti sa však v podstate Generácia Z správa rovnako ako všetky predošlé generácie teenagerov. Majú v obľube vzrušenie a napätie. Baví ich všetko neobvyklé a nečakané, vyhľadávajú nebezpečenstvo a nachádzajú uspokojenie v riskantných činnostiach. Vo všeobecnosti platí, že sklony k impulzívnemu konaniu začínajú v období okolo 10 rokov a vrcholia okolo 15-17. Vo vekovej skupine od cca 15 do 25 rokov je zasa najvyššia ochota vedome riskovať, so všetkými nepríjemnými až tragickými dôsledkami.

Honba za stále vzrušujúcejšími zážitkami sa môže vymknúť spod kontroly, keď sa mladí snažia, aby každý nový zážitok bol ešte silnejší ako ten predoślý. Chápu, že nebezpečné správanie môže mať nepríjemné následky, ale prikladajú väčší význam pôžitkom ako cene, ktorú za ne môžu zaplatiť.

Nahraďme občas údiv za obdiv a nevôľu za toleranciu.

Nie je taká teda len dnešná Generácia Z. Boli sme takí aj my a budú také aj ich deti. Je to tak jednoducho vývojom mozgu, ktorý týmto štádiom prejsť musí. Naopak, nechajme sa občas inšpirovať ich slobodou, mysľou nezaťaženou každodennými problémami, snahou odlíšiť sa od davu a impulzívnosťou. Neodsudzujme, ale snažme sa pochopiť. Lebo hoci vyšli z nášho sveta, sú naším potomstvom a oni sú tí, čo svet budú pretvárať.

A ako na to pri výchove?

Štúdie ukazujú, že v živote sa darí oveľa lepšie tým deťom, ktoré rodičia viedli ľahkou, ale pevnou rukou, a zostávali s nimi v kontakte,  aj keď im dožičili nezávislosť. Pokiaľ teenagerovi  umožníte pochopiť nielen svet rodičov, ale aj svet v ktorom bude žiť, potom aj teenager  občas ocení, že rodičia sa potýkali s tými istými problémami. Okolo 25. roku sa táto dlhá a náročná vývojová vlna končí a mladý človek “dostáva rozum”. Mohlo by sa zdať zvláštne, že to nám ľuďom trvá tak dlho. Avšak pravdou je, že keby sme zmúdreli príliš skoro, ostali by sme po zbytok života hlúpejší.

 

 

 

 


Komentáre

2 komentáre

  1. Nemyslím si, že mladý človek okolo 25-tich rokov dostane rozum a začne sa správať zodpovedne. Skôr mi príde, že ak niekto nedostal rozum do 25-tich, tak už ho, žiaľ, ani nedostane.

    • Súhlasíme, určite to neplatí na všetkých. Údajne mozog okolo tých 25 rokov dozreje a človek vo všeobecnosti stráca ochotu bezhlavo riskovať.

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

    Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

    Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

    Zatvoriť