Gynekologickým problémom predchádza správna intímna hygiena

0

Intímna hygiena musí byť na každodennom poriadku. Je to ako modlitba pred skončením dňa, očista bez ktorej nemôžete ísť spať. A aj napriek tomu sa nájde mnoho žien, ktoré starostlivosť o intímnu hygienu ešte stále podceňujú. 

Vaginálnu mykózu v prvom rade spôsobuje oslabenie imunity a nerovnováha pošvovej mikroflóry, ku ktorej dochádza z rôznych príčin. Rovnovážny stav pošvovej mikroflóry spôsobí zníženie množstva prirodzene sa vyskytujúcich baktérií laktobacilov a premnoženie choroboplodných baktérií alebo kvasiniek, ktoré môžu spôsobiť zápal. Príčinami, ktoré môžu narušiť rovnovážny stav pošvovej mikroflóry môžu byť nadmerná alebo naopak nedostatočná intímna hygiena. Narušiť ju však môžu aj antibiotiká, diabetes, onkologická liečba, dojčenie, prechod či užívanie niektorých druhov antikoncepcie. K vzniku zápalu (infekcie) významne prispieva aj vlhké prostredie ako bazény a sauny, nepriedušná spodná bielizeň, oblečenie a dokonca aj strava. Zápal v pošve môže vzniknúť aj po prechladnutí, alebo po súloži, kedy dochádza k zmene pH.

Medzi príznaky vaginálnej mykózy patrí najmä pálenie, biely tvarohovitý výtok a bolesťpri močení. Ak registrujete jeden z týchto príznakov, určite by ste mali poctiť návštevou vášho gynekológa, ktorý vám určite veľmi rád pomôže a poradí, ako sa mykózy zbaviť. Ak s mykózami už skúsenosť máte, určite mi dáte za pravdu, že vám dokáže naozaj znepríjemniť deň a krásne chvíle s vašim partnerom. Preto tvrdím, že tu je každá rada nad zlato. Na intímnu hygienu sa neodporúčajú prostriedky, ktoré obsahujú mydlo, parfumy a farbivá. Takže rýchlo sa zbavte klasického mydla a ruky, či sprchových gélov a radšej siahnite na prostriedky určené priamo na starostlivosť o intímnu hygienu. Na trhu ich je viacero, takže vyskúšajte, ktorá je pre vás tá najlepšia.

Nepoužívajte prípravky s kyslým pH, obsahujúce napr. kyselinu mliečnu.

Kyslé prostredie podporuje rast kvasiniek, ktoré tak veľmi nechceme. Ani časté výplachy nie sú to pravé orechové, tie ochorenie iba zhoršujú. Dajte prednosť sprchám pred dlhými teplými kúpeľmi s voňavými penami do kúpeľa. Aj keď po celom dni na nohách sa tešíte práve na horúci kúpeľ a relax. Ale nie, ten vášmu intímnemu zdraviu neprospieva. Skúste ich obmedziť na minimum. Menštruačné tampóny a parfumované vložky, tie tiež nie sú ruka v ruke so zdravým intímnym prostredím. A aby ste neprenášali baktérie z konečníka do pošvy, po použití toalety sa utierajte spredu dozadu.

Zdravé jedlo a vhodné oblečenie

Počas vaginálnej mykózy sa snažte vyhýbať konzervovaným potravinám, sladkostiam, bielej múke, ryži, sladkému ovociu a aj alkoholu. Odporúča sa vzdušné oblečenie, nenoste tesnú spodnú bielizeň z umelých materiálov. Vhodná spodná bielizeň je bavlnená. Skúste minimalizovať zarezané nohavičky, tangá a dlhšiemu pobytu v mokrých plavkách. Moja babička si dokonca po každom praní bielizeň dôkladne prepláchne, aby v nej neostali zvyšky pracích prostriedkov a klin prežehlí horúcou žehličkou. Sama som to na jej radu začala praktikovať, veď “babkovské” rady sú nad zlato. Tiež by ste mali znížiť dávky aviváže, alebo ju vôbec nepoužívať. Ale čo s príjemnou vôňou, ktorú na prádle máte tak radi? Verte, že vôňu aviváže vystrieda vôňa vašich zdravých intímnych partií.


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť