Je lepšia homeopatia či klasické liečebné metódy?

0

Homeopatia je viac ako 200 rokov stará liečebná metóda založená na princípe podobnosti. To znamená, že látka, ktorá u zdravého človeka vyvoláva určité príznaky, dokáže liečiť chorého s podobnými príznakmi, vyvolanými však z inej príčiny. Názov pochádza z gréckych slov homoios – podobný a pathos – choroba.  Najlepší príklad je krájanie cibule.

Keď krájate cibuľu, slzia a pália vás oči, z nosa tečie vodnatý, priehľadný sekrét. A teda homeopatický liek z cibule “Allium cepa”  môžeme použiť pri chorobách s podobnými príznakmi: vodnatá nádcha, prechladnutie keď nám tečie  z nosa.

“SIMILIA SIMILUBUS CURATUR”  podobné sa lieči podobným.

Za otca homeopatie sa považuje nemecký lekár Samuel Hahnemann. Nebol spokojný s výsledkami klasickej liečby tak hľadal alternatívy – podrobne rozpracoval postup výberu lieku pre pacienta, popísal vlastnosti, správanie, príznaky prvých homeo liekov. Hahnemann povýšil homeopatiu na vedu, napísal Organon Hahnemanna – know-how homeopatie.

Z čoho sa vyrábajú homeopatické lieky:

 • z rastlín
 • zo živočíchov ( jedy, sekréty, celé živočíchy…)
 • z minerálnych látok
 • z chemický látok
 • z nosodov (homeo lieky sa vyrábajú z konkrétnych chorôb, napr. z nádorov, tuberkulózy…)

Lieky sú špeciálne pripravované a niekoľko tisícnásobne riedené, takže nehrozí, že sa otrávime.

Základné zásady homeopatie:

 • Najväčší rozdiel medzi klasickou medicínou a homeopatiou je, že klasická medicína je analytická, pacienta rozoberá na kúsky. Homeopatia je holistická medicína, spája si kúsky dohromady a berie celého človeka ako celok.
 • Homeopatiká sa nedajú brať preventívne, liečia konkrétnu chorobu, konkrétny problém.
 • Homeopatiká sa majú nasypať priamo z dávkovača do úst a nechať voľne rozpustiť. Nemajú prísť do styku s pokožkou tela (čiže nenasypať do rúk ale priamo do úst).
 • Neexistuje jeden liek na jednu chorobu zhodný pre každého pacienta – na jednu chorobu môže byť viacero liekov. Homeopat berie do úvahy pri určení správnej liečby nielen chorobu a jej príznaky, ale aj to ako sa človek cíti, čo chorobu zhoršuje, kedy sa zlepšuje, reakciu človeka na chlad, teplo. Napríklad či sa nádcha zhorší pri prechode z chladu do tepla, či sa dusivý kašeľ zhorší po jedle,  alebo či sa boľavé šľachy zhoršia pohybom a zlepšia miernym tlakom.
 • Homeopatia nemá žiadne vedľajšie účinky, nie je toxická, nevzniká závislosť, dá sa kombinovať s inými liečivami, nemá kontraindikácie.
 • Homeopatia lieči či už akútne choroby a úrazy, ale aj  dlhodobé chronické choroby, vtedy ide o tzv. konštitučnú homeopatiu.

Skúste niekedy miesto bežných liekov, za ktoré necháte v lekárni celý majetok, nasadiť homeopatiká, možno budete príjemne prekvapení.

info: Beata Frenková, www.ozkonikovo.sk

foto: shutterstock.com

autor: denisa


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť