Hurmi kaki – ideálny pomocník pri chudnutí

0

Blíži sa sezóna hurmi kaki! Toto super ovocie začína byť čoraz obľúbenejšie aj u nás, dokonca niektorí si ho už pestujú aj sami doma. Hurmi kaki dozrieva neskoro na jeseň, keď sa z trpkého tvrdého plodu postupne stáva sladká a mäkká dobrota. Niekedy sa môže stať, že má až vláknitú textúru, nie je to závada. Nikdy sa však nepokúšajte zjesť nedozreté kaki, môžete si spôsobiť žalúdočné potiaže!

Ak kúpite ešte nedozreté kaki a chcete dozretie urýchliť, vložte ho do papierového vrecka a položte na miesto, kde je dostatok svetla.

A ako rozpoznáte dozreté kaki? 

Je tmavo-oranžovej až červenej farby (podľa odrody), pri stlačení povrchu je mäkkšie, kalich sa dá ľahko odstrániť. Pozor, tak ako avokádoaj hurmi kaki je plod, ktorý je ready-to-eat iba krátky čas a veľmi rýchlo príde čas, keď je už neskoro :). Takže keď dozreje, netreba zaváhať a treba hneď zjesť. 

Čo kaki obsahuje?

Rozdiel v pomere vitamínov a minerálov v zložení medzi jednotlivými odrodami je značný, avšak v porovnaní napríklad s jablkami obsahuje približne dvojnásobok draslíka, jódu, horčíka, fosforu, železa, vápnika (37mg/kg), medi, mangánu, sodíka. Obsahuje vitamín A (dôležitý pre oči), B6 (pekná pokožka a kľudné nervy) a veľa vitamínu C. Vysoký obsah vlákniny, vyšší než majú jablká, je výborný pri správnej regulácii trávenia a teda aj pri chudnutí. 

Ako sa kaki jedáva?

Jedáva sa kľudne aj so šupkou, ako jablko. Môžete ho jesť vcelku tiež presne ako jablko, alebo ho nakrájať na kolieska (nemá jadierka), na kocky a pridať do šalátu, alebo pridať do smoothie.

Príklad jednoduchého smoothie s vysokým obsahom vlákniny pre správne trávenie: zmixovať kaki (kľudne aj so šupkou) + jablko (bez šupky) + dužina z pomaranča + škorica (na zahriatie tela)

info: nutritiondata.self.com, asimina.webnode.sk

foto: denisa

autor: denisa


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť