12 pravidiel ženskej intímnej hygieny (1.)

0

Ženy často zdieľajú svoje skúsenosti a tipy ako sa starať o pleť, o vlasy, či aký make-up je ten naj. Veľmi zriedkavou témou rozhovoru však býva intímna hygiena. Možno stále cítiť ešte akési tabu, o ktorom ľudia nerozprávajú. Takže ak vám to nepovie kamarátka, tu sme pre vás pripravili základné pravidlá zdravej intímnej hygieny:

1.   Bežné mydlá a sprchové gély nie sú vhodné pre umývanie pošvy

Väčšina mydiel a sprchových gélov sú navrhnuté tak, aby zachovali prirodzenú hodnotu pH pokožky, čo je 5,5. Avšak, normálna hodnota pH zdravej pošvy sa pohybuje od 3,8 – 4,5. Obyčajné mydlo môže narušiť prirodzené prostredie vaginálnej flóry, čím umožňuje rýchly vývoj a množenie škodlivých baktérií. V dôsledku toho, sa môžu objaviť niektoré nepríjemné problémy ako podráždenie, svrbenie, bolesti, zápach, abnormálne výboje alebo infekcie. Takže pri kúpe kozmetických prípravkov na intímnu hygienu treba byť opatrný. Mnohí gynekológovia dokonca radia používať iba horúcu vodu. Ak ste sa však rozhodli, že to nie je pre vás dostačujúce používajte iba prípravky určené pre intímnu starostlivosť.

2. Umývajte iba vonkajšiu časť vašich intímnych partií

Vagína má schopnosť “čistiť” sa sama, tak vôbec nie je nutné umývať ju vo vnútri. Svoje intímne partie by ste mali umývať iba na vonkajšej strane – to znamená, že by ste mali umývať iba pošvu, vaginálne pysky a oblasť okolo klitorisu.

3.  Umývajte vaše intímne časti aspoň raz denne

Intímne časti by ste si mali umývať aspoň raz denne s teplou vodou. Odporúča sa umývanie pošvy aj po každom „vyprázdnení čreva“, aby sa zabránilo prenosu baktérií do pošvy. Keď máte „svoje dni“, umývajte sa zospodu aspoň dvakrát denne s horúcou vodou.

4. Nepoužívajte žiadne špongie alebo rukavice

Hubky a rukavice môžu spôsobiť drobné poranenia mäkkých a citlivých častí a pokožky pošvy. Na umývanie intímnych partií si určite vystačíte aj so svojou rukou.

5. Nemierte tečúcu vodu priamo do pošvy

Pri umývaní intímnej zóny nemierte tečúcu vodu priamo na pošvu. Nechajte vodu odtekať dole od hornej časti intímnej zóny, aby sa zabránilo vstupu baktérií dovnútra.

6. Vždy používajte mäkký suchý uterák

Uterák, ktorý budete používať po umývaní by mal byť mäkký a úplne suchý. Mali by ste meniť svoje uteráky každé 2 až 3 dni. Samozrejme musia byť určené len pre vás – nenechajte ho používať nikoho iného.

Pýtate sa, že tých základných pravidiel je iba šesť, ale hovoríme o dvanástich? Nie, nie je to žiaden preklep. Ak vás zaujímajú aj tie zvyšné, pripravili sme ich pre vás v ďalšej časti.

http://www.zelenejablko.sk/12-zakladnych-pravidiel-zenskej-intimnej-hygieny-cast-2/

Foto: shutterstock.com

 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť