Jednoduchá základná očista nosa – nosná sprcha

0

Čo je to nosná sprcha?

Nosná sprcha –  v Indii známa aj ako Jala Neti – je to prastará očistná technika na výplach nosa, nazývaná aj nosný kúpeľ alebo nosná sprcha. Jej cieľom je dôkladné prečistenie nosných dutín od usadenín a hlienov. Jala Neti má pôvod v Indii, odkiaľ sa spolu s jógou rozšírila do celého sveta. Táto metóda je nenáročná, určená aj pre bežných ľudí, s výrazným efektom pri liečení infekcií nosných dutín, alergií, bolesti hlavy, pomáha aj pri problémoch s očami a taktiež znižuje pocit stresu.

Nosná sprcha – 8 krokov základnej techniky:

1. Pripravte si pol litra čistej vody, čajovú lyžičku morskej soli a nádobu Neti (pre príklad viď obrázok v galérii). Očistnú techniku vykonávajte nad umývadlom, v sprche alebo nad miskou na stole.

2. Naplňte nádobu Neti primerane teplou vodou, pre správnosť zistenia teploty si urobte jednoduchý skúšobný test na predlaktí ruky. Radšej nech je mierne teplejšia než chladnejšia. Soľ zmiešajte s vodou, tento pomer zaručí 0,9% obsah soli, čo sa nazýva isotonický roztok (koncentráciu má takú ako ľudská krv). Poriadne premiešajte a ochutnajte, aby ste sa uistili o správnej teplote a slanosti. Isto nemá byť taká slaná ako morská voda. Uvidíte že po niekoľkých razoch už budete prípravu zvládať oveľa rýchlejšie.

3. Lievik nádobky vsuňte jemným tlakom a pootočením do pravej nosnej dierky, nie však príliš hlboko, aby ste sa neporanili. Snažte sa namieriť prúd slanej vody presne do priechodu dutín medzi nosnými dierkami. Otvorte ústa a mierne pomaly dýchajte, snažte sa neprehĺtať, nerozprávať ani inak nevohnať vzduch do dutín,


Mohlo by vás tiež zaujímať: Dezinfecia úst vyplachovaním s olejom


4. Teraz sa v páse pomaly predkloňte nad umývadlo do 45° uhla, takže koniec vášho nosa bude najnižším bodom hlavy a potom otočte hlavu doprava, takže ľavá nosná dierka bude nižšie ako pravá. Všetko robte pomaly, aby voda nevytekala z nádoby na tvár. Stále dýchajte pomaly ústami, ak všetko robíte správne, voda má začať vytekať ľavou nosnou dierkou. Vyprázdniť polovicu nádoby trvá asi 30 sekúnd, potom pomaly lievik nádoby z nosa vytiahnite a postavte sa.

5. Kým vymeníte strany, jemne sa vysmrkajte, aby ste odstránili vodu a hlieny.

6. Opakujte body 3 a 4 popísané vyššie aj na druhú nosnú dierku. Ak je stále nos plný, opakujte celý proces niekoľkokrát. (Ak nepomáha ani opakovanie Jala Neti, nos bude pravdepodobne blokovaný mechanickou prekážkou a je treba navštíviť lekára).

V jógovej tradícii sa táto technika vykonáva rutinne každé ráno, tak prirodzene ako umývanie zubov.

7. Vysušenie nosaje veľmi dôležité a nikdy ho nezanedbajte. Treba sa jemne, ale dôkladne niekoľkokrát vysmrkať. Jóga odporúča sa nasledovný postup (ak máte vysoký krvný tlak, v tejto časti buďte o to viac opatrní): Predkloňte sa v páse hlboko do 90° uhla a hlavu dajte tak, akoby ste sa chceli pozrieť pred seba, čiže nos bude smerovať k zemi. Potom pohnite hlavou a nosom smerom ku kolenám. Niekoľkokrát pomaly opakujte. Následne sa vzpriamte a niekoľkokrát rýchlo a výrazne dýchajte nosom, potom si jednu nosnú dierku zakryte a dýchajte takto cez druhú a naopak.

8. Pozor, ak nos nevysušíte poriadne, ostane v ňom voda a môžete sa niekoľko hodín cítiť, akoby ste mali nádchu. Ponechanie znečitenej vody v nose môže dokonca spôsobiť zhoršenie nosnej infekcie. Je preto extrémne dôležité nos po vykonaní nosnej sprchy poriadne presušiť.

Je táto technika vhodná aj pre deti? Áno,  určite ju ale treba vykonávať pod dozorom dospelého. Je vhodná úplne pre každého! Pozrite si ukážku dieťaťa pri kúpeli nosa kliknutím SEM.

info sme spracovali s pomocou jalanetipod.com, yoga-age.com. foto zo shutterstock. 

 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť