Jet lag, čo je to za chorobu?

0

Jet lag, tiež nazývaný pásmová choroba, je dočasná porucha biologických rytmov v dôsledku leteckej dopravy naprieč časovými pásmami. Ide o syndróm prejavujúci sa poruchami spánku, koncentráciou, únavou, podráždenosťou či dokonca vyššou náchylnosťou na infekcie. Mierna pásmová choroba sa môže prejaviť už pri posune denného rytmu o dve hodiny.

Keď som prvýkrát počula slovíčko jet lag, vôbec som nevedela o čom je reč. Pre tých, čo ste na tom rovnako, pokúsim sa jednoducho vysvetliť, o čo ide. Pre lepšie pochopenie si môžeme na začiatku načrtnúť časové pásma, ktoré bezprostredne vplývajú na vznik tejto pásmovej choroby. Následne sa vrátime späť k samotnému jet lag a niečo bližšie si povieme k tomu.

Časové pásma zo základnej školy

Časové pásmo je geografická oblasť, v ktorej je všade rovnaká doba, rovnaký čas. Svet má 24 časových pásiem rozdelených podľa poludníka. Základné časové pásmo sa označuje ako UTC a rozkladá sa okolo nultého poludníka, ktorý prechádza Kráľovskou hvezdárňou v Greenwichi (Londýn, Anglicko). Všetky pásma západne od UTC odpočítavajú čas a na východ zase prirátavajú. Na Slovensku máme teda čas o hodinu vyšší ako UTC.

časové pásmo

Aké sú príznaky jet lag?

Okrem únavy a nespavosti môže jet lag navodiť celý rad fyzických a psychických symptómov ako úzkosť, zápcha, hnačka, zmätenosť, dehydratácia, bolesti hlavy, podráždenosť, nevoľnosť, potenie, problémy s koordináciou pohybov, závraty a dokonca aj stratu pamäte. U niektorých sa môžu vyskytnúť aj ďalšie príznaky ako nepravidelný srdcový tep alebo zvýšená náchylnosť k chorobám.

Prečo k jet lag dochádza?

Príčinou jet lag je neschopnosť tela cestujúceho okamžite sa prispôsobiť času v inom pásme. Napríklad keď Američan prichádza na Slovensko o polnoci slovenského času, jeho telo stále funguje na americkom čase. Ako sa telo snaží vyrovnať s novým časovým pásmom môže vyvolať rôzne príznaky tejto pásmovej choroby. Naše telo má akési vnútorné hodiny počas celého 24 hodinového cyklu. Malá časť nášho mozgu zvaná hypotalamus pôsobí ako budík. Aktivuje rôzne telesné funkcie ako je hlad, smäd, či spánok. Tiež reguluje telesnú teplotu, krvný tlak a hladinu hormónov a glukózy v krvi. Ak chcete telu pomôcť a povedať mu čas, práve naše oči prenášajú vnímanie svetla a tmy do nášho mozgu. Preto, ak niekam cestujete a deň alebo noc sú v iný čas ako je vaše telo zvyknuté, váš hypotalamus môže zostať naozaj zmätený.

Aká je úloha melatonínu v jet lag?

Melatonín je hormón, ktorý hrá kľúčovú úlohu v telesných rytmoch a teda aj v jet lag. Produkuje ho mozog, ale vytvára sa aj v sietnici či v tráviacom trakte. Tvorbu melatonínu ovplyvňuje intenzita svetla – to jeho tvorbu tlmí. Tvorí sa ho viac v noci ako cez deň. Po západe slnka oči vnímajú tmu a upozorňujú mozog (hypotalamus), aby začal uvoľňovať melatonín, ktorý spánok podporuje. Melatonín podmieňuje denný rytmus človeka a cicavcov, a je akýmsi signálom pre telo o aktuálnom „subjektívnom čase“ v rámci 24 hodín.

Cestovanie do iných krajín a spoznávanie ich krás nemusí prinášať iba potešenie. Samozrejme u každého človeka sú prejavy jet lag individuálne – niekto prežíva všetky príznaky a tí viac šťastní žiadne. A ak cestujete s rodinou, dôležité je myslieť na ostatných. Jet lag sa totiž nevzťahuje iba na dospelých, ale aj na deti.

recycled


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť