K čomu je dobré mať osobného trénera? Spýtali sme sa za vás.

0

Rozmýšľate nad osobným trénerom? Neviete sa však rozhodnúť, či si ho zadovážiť? Stále si nedokážete zodpovedať otázky, či ho vôbec potrebujete alebo cvičenie zvládnete plnohodnotne sami? Spýtali sme sa za vás tie najzákladnejšie otázky, ktoré by vám na začiatok pri rozhodovaní mohli pomôcť. Zodpovedal nám ich môj dobrý kamarát, osobný tréner Mirko Seňan:

  • Prečo mať osobného trénera?

Pokiaľ ide o športový tréning, stáva sa osobný tréner tou najpovolanejšou osobou. Ako kvalifikovaná osoba vám dokáže pomôcť (alebo by mal vedieť) v rámci plnenia vašich osobných cieľov, či už vo fitnescentre alebo niekde vonku v parku. Mnohí si dostatočne neuvedomujú jeho dôležitosť a mnohokrát ho vyhľadávajú príliš neskoro. Ľudia si myslia, že keď si prečítajú zopár článkov o cvičení, alebo si pustia nejaké video na internete, že je to jednoduché a jasné ako facka. Ale opak býva pravdou. Uvedomia si to až keď si spôsobia nejaké zbytočné zranenie a peniaze, ktoré ušetrili na trénera tak či tak utratia u lekára. Kvalitný osobný tréner dokáže svojho zverenca nielen naučiť technicky správne cvičiť. Zostaví mu aj tréningový plán podľa jeho potrieb a snaží sa ho maximálne motivovať, inšpirovať a neustále vytvára pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám.

  • Kde nájsť svojho osobného trénera?

V dnešnej dobe máme možností viac. Existuje množstvo internetových portálov, na ktorých sú registrovaní tréneri. Stačí si len prečítať ich profil, v ktorom je uvedená špecializácia daného trénera a vybrať si variantu, ktorá vám najviac vyhovuje. Podľa môjho názoru je však lepšia varianta navštíviť osobne fitness cetrum. Buď pôjdete na istotu na základe odporúčania od kamarátov, známych, alebo ako sa hovorí „na blind“. Trénera si tak môžete vybrať na základe osobného stretnutia. Môžete sa s ním porozprávať, vidieť ho pri práci s iným klientom, dať na sympatie :-)  A na základe toho sa rozhodnúť, či s ním spoluprácu začať alebo nie.

  • Koľko stojí osobný tréner?

Toto je otázka, na ktorú nikde nedostanete rovnakú odpoveď. Niektoré fitness centrá majú pevne stanovené cenníky trénerských služieb, ale vo väčšine prípadov to býva naopak. Väčšinou si tréneri stanovujú svoju cenu, ktorá býva individuálna. Záleží napríklad od dĺžky tréningovej jednotky, druhu tréningu, alebo podľa počtu osôb v jednej tréningovej jednotke. V priemere sa však cena za tréning pohybuje v rozmedzí od 10 do 30 € za hodinu. V každom prípade je však vhodné si dohodnúť cenu tréningu na prvej konzultácii s trénerom, aby neskôr nedošlo k zbytočným nedorozumeniam.

  • Na akej báze je spolupráca – ako to celé funguje?

Spolupráca začína vstupným pohovorom, pri ktorom sa tréner snaží zistiť všetko potrebné, čo by mohlo ovplyvniť tréningový proces. Väčšinou to býva formou vstupného formulára, kde tréner zisťuje zdravotný stav. Najčastejšie sa otázky týkajú srdcovo-cievnych, metabolických problémov alebo problémov pohybového aparátu – ako zranenia a operácie z minulosti. Ďalšou podstatnou informáciou sú klientove pohybové aktivity. Či sa niečomu v minulosti venoval alebo vykonáva v súčasnosti. Trénerovi táto informácia veľa napovie o tom, čo od klienta môže očakávať. Poslednou a najdôležitejšou informáciou pre trénera je cieľ klienta. Čo klient od tréningového procesu očakáva a čo by chcel dosiahnuť. Rieši sa samozrejme aj otázka stravovania a správnej výživy. Je to neoddeliteľná súčasť tréningu, ak chce klient skutočne plniť svoje vytýčené ciele. Na základe týchto informácií tréner vypracuje tréningový plán. Dohodnete si dni a hodinu tréningov a potom už iba zodpovedným prístupom a poctivým tréningom ísť za svojim cieľom. Výsledky sa dostavia! :-)

  • Mal by klient vedieť čo zmeniť na svojom tele, alebo mu to nekompromisne ozrejmí tréner?

Pokiaľ sa človek rozhodne zaplatiť si služby trénera, znamená to, že je s niečím nespokojný. Buď je to jeho zovňajšok, zdravotný stav alebo športová výkonnosť. Takže v podstate má nejakú predstavu o tom, čo by chcel na sebe zmeniť. Tréner je tu na to, aby klientovi vyhovel hľadaním optimálneho riešenia a pomohol mu pri odstraňovaní  jeho nedostatkov. Samozrejme, že nikto nie je dokonalý! Pri rôznych funkčných testoch či testoch flexibility sa môžu objaviť ďalšie zahmlené nedostatky. Avšak tu je otázkou, do akej miery to ovplyvní tréningový proces. Je na trénerovom zvážení čomu dať prednosť. Či je potrebné venovať sa v prvom rade odstraňovaniu vzniknutých disbalancií, alebo v tom lepšom prípade sa riadiť požiadavkami klienta.

Mirko Seňan, osobný trénerZodpovedaných otázok pre vás pripravujeme viac. Ak máte vy nejaké konkrétne, kľudne nás kontaktujte a my sa spýtame za vás.

Za spoluprácu a čas ďakujeme Mirkovi, ktorého môžete kontaktovať aj mimo nás a veľmi rád vám pomôže dosiahnuť vaše méty a ciele.

Mgr. Miroslav Seňan                                                           osobný tréner InPulse Fitness Academy                                   email: miroslav.senan@gmail.com

Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť