Kedy je najlepšie jesť banány? Dozreté, či nedozreté?

0

Viete, že nutričný profil banánov sa mení až kým nedozrie? Už ste si určite stihli všimnúť, že zrelší banán chutí sladšie ako ten zelený, nedozretý? To je preto, že enzýmy nachádzajúce sa v banánoch postupne rozložia škrob na jednoduché cukry (ktoré chutia sladko).

Vzhľadom k tomu, škrob v nedozretých banánoch sa postupným dozrievaním mení na jednoduchý cukor, čím je teda dozretý banán ľahšie stráviteľný. Hoci podľa štúdií banán dozrievaním stráca množstvo vitamínov a minerálnych látok. To je dôvod, prečo je dobré uložiť ho do chladničky.

Japonskí vedci v nedávnej štúdii našli veľmi zaujímavý fakt o banánoch. Ukazuje sa, že ako banán zreje vyrába antioxidačné a protirakovinové účinky. Úplne zrelý banán s takými tmavými škvrnami na žltej šupke produkuje látky nazývané TNF, ktoré majú schopnosť bojovať proti abnormálnym bunkám. Štúdia tiež ukazuje, že banány s tmavými škvrnami majú vyššie proti-rakovinové účinky. Okrem toho, banán so žltou šupkou a tmavými škvrnami je asi 8-krát účinnejší pri zvyšovaní zdravia imunitného systému ako verzia zeleného nedozretého banánu.

Z toho teda vychádza nasledujúci záver, kedy je najlepšie jesť banány. Keď sú úplne dozreté.

Zdroj: positivemed.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť