KEŠU je v prvom rade ovocie

0

 

Kešu poznáme asi všetci. Málokto však tuší, že je to vlastne ovocie. Rastie na stromoch a orech, ktorý poznáme a jeme my, je jeho kôstka. V Afrike ho vyhadzujú, keď zjedia dužinu :)

Zaujímavosťou je tiež to, že táto kôstka rastie mimo plodu. Kešu pochádza z oblasti Amazónie, neskôr sa rozšírilo hlavne do Indie, Brazílie, Tanzánie, Mozambiku a juhovýchodnej Afriky, ale rastie v podstate vo všetkých tropických krajinách. Dužina je červenej alebo žltej farby a má osviežujúcu kyslastú chuť.

Prečítajte si, ako  ovocie kešu, niekedy nazývané aj kešu jablko, popisujú ľudia, ktorí ho poznajú a jedia pravidelne:

Tayo/Nigéria: V Nigérii, tak ako aj v ďalších častiach Afriky, je dužina kešu jablka najdôležitejšia časť tohto ovocia. Zrelé plody kešu sa v Indii používajú na varenie. Kešu má aj ďalšie benefity, používa sa napríklad pri liečení angíny a na podporu imunitného systému pri detoxikácii. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, železo a vápnik. Obsahuje päťnásobne viac vitamínu C ako pomaranč. Džús z kešu jabĺk sa v Nigérii odporúča aj na zosilnenie pôžitku pri sexe a zvýšenie energie mužov aj žien pri styku. Údajne pomáha aj pri prevencii infarktu a iných ochorení srdca. Pretože kešu jablká sú šťavnaté a dužinaté, človek sa ich ľahko dokáže prejesť. Je však lepšie množstvo obmedziť, pretože tým že sú kyslasté, môžu spôsobiť v ústach po zjedení väčšieho množstva tzv. pachuť. Ešte jedna zaujímavosť: pred spracovaním orechov sa šťava z nich v niektorých častiach Nigérie vysuší na prášok a používa na tetovanie.

Varito/Costa Rica: Úžasné ovocie! Najradšej mám z neho urobený čerstvý džús. U nás ho voláme Marañón.
Sol/Philippines: Niektorí hovoria, že dužina kešu je jedovatá. Nie je to pravda, tu ho máme na každom kroku a dužina je absolútne jedlá.
Donna/Thailand: Na výlete v Národnom dažďovom pralese na Phukete v Thajsku som zrazu narazila na hustý porast stromov. Započula som akýsi zvuk, najprv som myslela, že je to začínajúci dážď.. potom som však zbadala veľmi veľa stromov kešu a ten klopkajúci zvuk bolo dozreté ovocie, ktoré padalo zo stromov na zem. Úžasné dary! Ten zvuk, pohľad a vôňa sa nedá slovami opísať.
Anne/South Carolina: Vyzerá ako paradajka, ktorá sa pokúša zo seba vytlačiť fazuľu :)
Innor/New York: Toto ovocie mi v Amerike veľmi chýba. V Afrike to bolo moje najobľúbenejšie ovocie. Často rozmýšľam, čo sa pri exporte orechov robí s dužinou, ktorú tak milujem.
Rene Espina/Saudská Arábia: Kešu orech je ozajstné ovocie. Dužina je len obrastená “schránka” z kvetu – botanicky vzaté.
Francisco/Indonézia: V Indonézii máme mnoho takýchto stromov. Dokonca aj listy používame na liečenie črevných problémov.
Avie/Costa rica: Ovocie je chutné dužinaté, ale najviac mi chutí sušené. Semená (lebo tieto orechy sú správne semená) majú jedovaté výpary, preto je aj veľmi nákladné ich spracovanie.
Jeny/Vietnam: Výborné antidepresívum! S kešu nepotrebujete žiadne tabletky proti depresii.

Keďže v našich končinách kúpite kešu orechy bez dužiny, pozrime sa, aký majú prínos pre naše zdravie.

Kešu orechy sú výborným zdrojom:
• minerálov: železa, zinku, mangánu, medi, fosforu, horčíka
• vitamínu B
• kyseliny listovej
• omega-3 a omega-6 polynenasýtených mastných kyselín.

Pozitívne účinky kešu orechov:
• zlepšujú vzhľad pokožky, vlasov a nechtov
• pomáhajú pri zápche
• znižujú cholesterol
• sú vhodné pri tráviacich problémoch
• pomáhajú pri chudokrvnosti
• prospievajú cievnemu systému
• znižujú krvný tlak
• sú to antioxidanty
• podieľajú sa na tvorbe spermií

Pozor však, neprehánajte to s ich konzumáciou pri diéte, sú veľmi kalorické :)

This slideshow requires JavaScript.


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť