Kokosový sambal. Príjemne štipľavá chuť zo Srí Lanky

0

Stohy žltých kráľovských kokosových orechov nájdete všade pri cestách na potulkách Srí Lankou, pripravené otvoriť ich mladým domorodým mužom, či staršou domácou ženou s mačetou v ruke. Tekutina vo vnútri, kokosová voda, tiež nazývaná “voda života”, má naozaj blahodárne účinky pre zdravie človeka a je súčasťou ajurvédskej medicíny už po stáročia. V krajinách ako je Srí Lanka snáď ani nie je možné vyhnúť sa kokosu. Počas našich dní na “zelenom ostrove” bola kokosová voda automatickou súčasťou pitného režimu. Dokonca je skvelým prírodným nápojom na prekonanie “opice” :-)

Ale kokos nie je iba na pitie. Každé “rice and curry” sa podáva s kokosovým sambal, ktorého pikantná chuť sa líši od stola k stolu. Keď som začala testovať srílanské recepty, prvá vec, ktorá sa mi dostala na jazyk bol práve kokosový sambal, ktorý nám (okrem iného) pripravila naša domorodá domáca, aby nám predstavila chute typických srílanských raňajok.

Ak by som z tunajšieho srílanského jedálnička mala niečo odporučiť, tak je to práve kokosový sambal. A aby ste kvôli nemu nemuseli cestovať takú diaľku, viete si ho pripraviť aj sami doma.

Budete potrebovať: 

 • 15 g celých červených chilli papričiek
 • 2 zelené chilli papriky
 • 1 PL tamarind korenia
 • 1 PL oleja
 • 75 g sušeného kokosu
 • 1/4 cibuľe
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 1 ČL celého čierneho korenia
 • 2 štipky listov kari
 • 1 a 1/2 ČL soli
 • 2 ČL teplej vody

Príprava:

1. Namočte kokos do teplej vody.

2. Na oleji osmažte chilli a listy kari po dobu niekoľkých minút.

3. V mixéri rozmixujte spolu najprv červené chilli papriky, listy kari, zelené chilli papriky, celé čierne korenie a tamarind.

4. Potom pridajte kokos, ktorý so zmesou buď rozmixujte alebo iba premiešajte. Rovnako aj cibuľu a soľ na záver.

Podávať to môžete spolu s “dhal curry” (recept už čoskoro), s opečeným chlebíkom, zmiešané do slanej palacinky, či tradične do “hoppers” – palacinkové cesto z fermentovanej ryže a kokosového mlieka (recept už čoskoro).

Dobrú chuť :-)


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

  Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

  Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

  Zatvoriť