Viete že začala tzv. kožkovacia sezóna? (+ fotoreportáž z protestnej akcie v Prahe)

0

Každý rok v polovici novembra začína aj u nás a v Čechách tzv. kožkovacia sezóna. Tisíce líšiek a norkov naposledy vydýchnu – úderom do hlavy, podaním vysokej dávky anestetík, v plynových komorách (v SR zakázené zákonom) alebo pod elektrickým prúdom (v SR zakázané zákonom). A to len pre kožušinový priemysel, teda preto, aby sa ich srsť mohla stať módnou ozdobou zimných kabátov! 

Ako vyzerá krátky život týchto zvierat pred ich nezmyselnou smrťou?

Norkovia v prírode nachodia denne mnoho kilometrov. Sú to samotári, žijú v blízkosti vodných plôch. Potravu si lovia vo vode aj na súši. Svoje teritória majú veľké aj 10 km2 a bránia si ich pred votrelcami. Aktívni sú prevažne v noci, cez deň sa skrývajú vo vyhĺbených norách.

Kožušinový priemysel - legálne týranie zvieratNa farmách sú norkovia držaný v malých celopletivových klietkach po 2-3 jedincoch. Klietky sú umiestnené vonku a nemajú pevnú podlahu, aby pletivom mohli prepadávať výkaly. Jediným vybavením klietky je miska na vodu a drevená búdka. Zvieratá nemajú pre seba ani 0,5 m2!!!! 

Tento obrovský rozdiel medzi ich prirodzeným životným prostredím a otrasnými podmienkami v ktorých sú držaní, spôsobuje obrovský stres a utrpenie. Úmrtnosť mláďat, zranenia, sebamrzačenie prejavujúce sa skákaním proti stenám klietky, okusovaním chvostov a kožušiny na chrbte. Zabíjané bývajú vo veku 7-8 mesiacov.

Na kožušinových farmách sa najčastejšie chová líška strieborná a líška polárna. Líšky sú teritoriálne zvieratá a ich teritórium býva až 30 km2. Vo voľnej prírode nabehajú tisíce kilometrov a keď nezháňajú potravu tak sa schovávajú v norách.

Kožušinový priemysel - legálne týranie zvieratNa farmách sú líšky držané v malých pletivových klietkach, čo vyvoláva podobné zranenie, problémy a poruchy ako u norkov. Navyše špecifickou abnormalitou u líšiek chovaných takto na farmách je materská infanticída, čo znamená zabíjanie vlastných mláďat. Zabíjané pre kožušinu sú vo veku 6-8 mesiacov.

Každoročne takto bolestivo žije a potupne umrie na svete kvôli kožušinovému priemyslu odhadom 90 miliónov zvierat. A každoročne sa dvíha čoraz väčšia vlna odporu voči tomuto týraniu kvôli móde.

V Prahe prebehla v sobotu 21. 11. protestná akcia s názvom “Veľký pražský sprievod proti kožušinám”

Tento rok tak nebudú líšky a norkovia umierať v úplnom zabudnutí. Politici, odborníci, osobnosti aj celebrity sa po dlhých rokoch touto témou začali vážne zaoberať. Podpora pre úplný zákaz kožušinových fariem v ČR rastie.

Na Slovensku je oficiálne registrovaných 8 fariem, na ktorých je chovaných cca 4.000 norkov a do 1.000 ďalších druhov kožušinových zvierat.

My vám prinášame autentický foto záznam z tejto protestnej akcie, zachytený objektívom známeho street fotografa Kevin V. Thon – just photo.

This slideshow requires JavaScript.

zdroj info: obraz.cz, slobodazvierat.sk, facebook fanpage Veľký pražský sprievod proti kožušinám


Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť