Kým západná medicína zarába na predpísaných receptoch, ajurvéda stavia na prevencii

0

Liečitelia zo severnej Indie kedysi dávno experimentovali s rastlinami a rôznymi druhmi korenín. Kde západná školská medicína so svojimi pilulkami zlyháva, tam múdrosť starej Indie pomáha. Ajurvéda ponúka vhodné recepty z prírodnej lekárne, a to pre každú životnú situáciu. 

Medicína založená na korení, liečivých bylinkách a mineráloch sa vyvinula v severnej Indii začiatkom druhého tisícročia pred našim letopočtom. Ajurvédska medicína a výživa je postavená na prevencii. Jej cieľom je zabrániť prepuknutiu ochorenia.

Prvoradým cieľom ajurvédskych lekárov je udržanie zdravia, nie liečenie chorôb. To je rozdiel od školskej západnej medicíny a homeopatie. Táto prírodná medicína a životná filozofia vysvetľuje, akými liečivými rastlinami sa organizmus posilňuje a ako môže každý človek šťastne žiť.

„Západný lekári zarábajú na liečbach ochorení a predpísaných receptoch, minimálne však sa venujú objasňovaniu príčin chorôb a ich prevencii.„

Spokojnosť v prítomnom živote je pre každého človeka dosiahnuteľná. Ajurvéda vlastne učí, kedy kto čo je a pije, aby si udržal zdravie, kedy potrebuje akú aktivitu a kedy telo potrebuje odpočinok. Životné a stravovacie pokyny sa prispôsobujú individuálne. Neexistuje jedna smernica pre všetkých.

Podľa dávneho ajurvédskeho špecialisty Sušruty je akákoľvek choroba následkom narušenia životnej energie, poruchy spánku alebo chýbajúcej vnútornej rovnováhy.

„Hlavným záujmom ajurvédskeho učenia je trvalá rovnováha všetkých orgánov, buniek a kostí v tele.“ Čaraka Sanhita I

V tejto dobe plnej stresov, civilizačných chorôb, drasticky pribúdajúcich alergií a chronických útrap je potrebné neustále sa usilovať o zodpovedný, zdravý, naplnený a spokojný život. To je cieľom ajurvédy, ktorá taktiež popisuje etické myslenie a konanie.

Kto svojmu telu neposkytuje dostatok jedla alebo sa naopak prejedá, kto si nedopraje dostatok odpočinku alebo spáva príliš dlho, kto sa sexuálne vyčerpáva alebo pohlavný pud potlačuje, žije nezdravo. Rozhodovanie o dennom živote, čo a kedy jete, s kým je vám dobre a trávite čas, ako a s kým pracujete, by malo byť slobodným rozhodnutím. Inak svoje zdravie nemáte vo svojich rukách a kvalitu vášho života určujú iní.

Zdroj: Dr. Elisabeth Veit, Ajurvéda

Foto: Dr. Elisabeth Veit, Ajurvéda

Autor: Ivana


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť