Láka vás plastická operácia nosa? Ako prebieha a na čo si treba dávať pozor

0

Volám sa Tina a rada by som prispela svojim príbehom o operácii, respektíve dvoch operáciách môjho nosa. Aby ste vedeli, čo vás čaká a ako to celé prebieha, keď sa rozhodnete pre tento zákrok :)

Krátko pred oslavou 18-tych narodenín som sa rozhodla, že si dám svoj nos s veľkou „bambuľou“ miesto špičky upraviť u plastického chirurga. Ak by som mala svoj príbeh skrátiť, povedala by som asi toľko, 

že prvá operácia nosa sa nepodarila vôbec a vyzerala som hádam ešte horšie ako predtým. Keďže internetové diskusie veľmi nečítam, spoliehala som sa, že všetky potrebné informácie mi bude interpretovať priamo ošetrujúci doktor. Už pár dní po zložení dlahy som sa vybrala na dovolenku a utrpela som úraz, ktorého následky si odniesol môj ani nie pred dvoma mesiacmi operovaný nos. Samotná operácia nepatrí medzi najpríjemnejšie životné zážitky, a preto – hoci som sa pre svoj „nový“ nos trápila opäť, s ďalším zákrokom som dlhých 7 rokov otáľala.

Nebudem vás dlho zaťažovať detailmi, viem, že ľudia neradi čítajú dlhé články. Ak sa niekto z vás náhodou chystá na operáciu nosa (odborne rhinoplastiku), či nosnej prekážky, chcem ho upozorniť hlavne na to, aby starostlivo zvážil výber doktora. Ja som sa našťastie „trafila“ hneď na druhýkrát a musím povedať, že operácia, ako i následný pobyt v nemocnici, boli IBA vďaka nemu skvelé.

Plastická operácia nosa sa dá prežiť, ja som ju dokonca podstúpila v lokálnej anestézii, čiže som bola pri vedomí a počula všetky zvuky, ktoré sa na sále s mojim nosom diali. To znamená lámanie, brúsenie, zrezanie chrupavky a podobne.

Ale pekne poporiadku.

  1. Operácia nosa si samozrejme vyžiadala predoperačné vyšetrenia, veď zistiť zrážanlivosť krvi je nesmierne dôležité.
  2. Do nemocnice som nastúpila deň pred plánovanou operáciou, počas dňa som sa oboznámila s prostredím, stretla sa s doktorom a pripravili ma na zákrok.
  3. V deň D  mi pred vykonaním operácie sestrička vpichla do nohy “náladovku” a približne po pol hodine som prišla na rad.
  4. Zo samotného zákroku úplne najviac boleli umŕtvovacie injekcie. Do každej dierky som myslím dostala asi 4 – 5 a naozaj ma boleli.
  5. Po chvíli som svoj nos už necítila a tak sa na ňom mohol chirurg spolu s pomocníkmi vyšantiť :)
  6. Dlaha na nose, leukoplast cez polku tváre, tampóny v nose, opuch tváre, monokle pod očami – presne tak som vyzerala ďalších 10 dní.
  7. Počas pravidelných kontrol mi pán doktor čistil nos tyčinkami, natieral zvnútra mastičkou, aby premazal sliznicu a napomohol hojeniu jaziev.
  8. Po desiatich dňoch mi dal dlahu dole a nos vytvaroval (a zafixoval) špeciálnym leukoplastom, pričom tento spôsob som opakovala každý deň a nos si fixovala sama každé ráno a každý večer pred spaním. (Bolo potrebné leukoplast vymieňať, keďže maz sa vylučovať neprestal a leukoplast ním na nose nasiakol).
  9. Po takom mesiaci – dvoch som už zreteľne videla kontúry nového nosa a bola som spokojná.
  10. O nos sa starám ešte aj dnes, dávam si naň pozor, vyhýbam sa loptovým hrám typu squash – skrátka mám strach :)

Je pravda, že každý znáša bolesť individuálne a mne priťažila už predošlá, nevydarená operácia, keďže tento pán chirurg musel robiť rezy cez staré jazvy a naprávať príšerné škody po niekom inom. Mimochodom, iba pre porovnanie. Pri prvej nevydarenej operácii na inej klinike ma prijali v deň operácie a domov poslali asi pol hodinku po jej skončení. Vyfasovala som dve gázy do nosa. Keďže krv mi z nosa ustavične tiekla, musela som sa s takýmto výzorom zastaviť ešte aj v lekárni. Nos som si bezprostredne po operácii ošetrovala sama! Mala som horúčku, všetko ma bolelo, cítila som, že mi nos asi odpadne a celkovo som u „pani doktorky“ absolvovala dve „kontroly“. Nerada na tento zážitok spomínam a našťastie som naň už po desiatich rokoch takmer zabudla. Len si fakt dávajte pozor, ku komu sa na zákrok objednáte. Pri operácii nosa zohráva dôležitú úlohu každý odobratý či zrezaný milimeter. Milimeter, ktorý môže – či už v dobrom alebo v zlom slova zmysle, zmeniť vašu tvár na nepoznanie. Verte mi, viem o tom svoje.

 foto: shutterstock


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť