6 liečivých byliniek, ktoré môžete pestovať doma

5

Bylinky, najlepšie a najjednoduchšie rastlinky, ktoré môžete doma pestovať. Nepotrebujete k tomu veľký priestor a budete ich mať každý deň po ruke. Ich čerstvosť si vychutnáte v džúsoch, koktailoch, šalátoch a iných pokrmoch, ktoré si pripravíte. Plus, budú z vašej záhradky (aj tej balkónovej), vypestované s láskou. Určite vás to vyjde lacnejšie ako ich kupovať v obchode a neskončia zvädnuté v chladničke.

Zopár byliniek z mojej balkónovej záhradky:

Bazalka

Listy bazalky obsahujú esenciálne oleje, ktoré majú silné antioxidačné, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Bazalka je rovnako výborným zdrojom železa a vitamínu A. Vhodná je napríklad do šalátov.

Koriander

Je úžasná bylina, ktorá pomáha telu detoxikovať ťažké kovy a podporuje pečeň v tomto procese. Je rovnako vhodná do šalátov. Môžete si z neho urobiť zelené šťavy a zelené smoothies.

Medovka

Táto bylina, vhodná do šalátov, zmierňuje nervové napätie a úzkosť. Podporuje spánok a urýchľuje hojenie oparov.

Petržlen

Zo všetkých byliniek  asi najmenej viem prísť na chuť práve petržlenu. Avšak jem ho, lebo je zdravým prínosom. Je skvelý pre imunitný systém, pomáha odvádzať prebytočné tekutiny z tela, lieči nervový systém a tonizuje kosti. Je to tiež silný „osviežovač“ dychu.

Rozmarín 

Rozmarín obsahuje kyselinu kávovú a kyselinu rozmarínovú – obe sú účinnými antioxidantmi, rovnako ako protizápalové činidlá. Rozmarín je tiež dobrým zdrojom antioxidantu vitamínu E a ďalších dôležitých antioxidantov. Pridaním rozmarínu do mäsa znížite tiež karcinogény.

Mäta 

Mäta je univerzálna bylina. Geniálna v šalátoch, džúsoch, koktailoch, dezertoch. Mäta je úžasná pre trávenie a tiež skvelý „osviežovač“ dychu. Rastie ako lesný požiar, preto ju pestujte vždy samostatne.

A okrem čerstvých byliniek si vytvoríte krásne prostredie plné zdravia :-)

Foto: shutterstock.com 


Komentáre

5 komentárov

 1. Chcem pestovať BORAK LEK)ARSKY-( Boratum officialis- A NEVIEM-KDE BY SOM MOHOL SEMENÁ TEJTO LIEČIVKY SI OBJEDNAŤ!
  Samotný Borák Lekárský má výborné vlastnosťi na ludskú psychiku-už v 15 storočí ho pridávali do vína-ktoré po jeho vyluhovaní nadobudlo cenné vlastnosťi. Družnosť, smelosť, priatelský zmier,a iné. Víťazstvo v maďarskom EGRI-pri dobíjaní hradu-víťazstvo menšiny Obrancov pred početnou prevahou nepriatela-je tiež zásluhou tejto bylinky! PS” Gróf Pálfi ho užíval tiež vo svojej vinnej pivnici macerovaný v červenom víne!

  • Ivka - Zelené jablko on

   Dobry den, túto liečivku si môžete objednať na rôznych online portáloch, ktoré sa predaju byliniek venujú. Ja som ich našla hneď zopár :) A zásluhu má borak naozaj rozsiahlu :) Ak by ste nevedeli nájsť žiadnu online predajňu, kľudne nám napíšte a odporučíme Vám niečo :)

  • Zelené jablko on

   Úplne súhlasím, mať záhradku je neskutočný bonus v dnešnej dobe. Prináša to relax, čerstvé plody a bylinky…samozrejme aj starosť, ale príjemnú starosť :) Ale aj tá balkónová záhradka je celkom fajn :) A čerstvé bylinky proste musia byť, veď to jedlo je hneď oveľa chutnejšie, že? :-)

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť