Máte chuť na nezdravé veci? Možno vám tým telo chce niečo povedať (3.časť)

0

V predošlej prvej a druhej časti sme si povedali o chuti na čokoládu, sladkosti, chipsy, kávu, alkohol, slané jedlo, výrobky z bielej múky a prejedaní sa pri PMS. Len v skratke zopakujem, že nie každá chuť na nezdravé veci, ktorá nás akoby zrazu prepadne, znamená, že je automaticky zlá. Samozrejme pokiaľ to nepraktizujeme každý deň :) Niekedy telo bojuje za “svoju dávku” nezdravého, na ktorú bolo zvyknuté a je mu to už nejaký čas odoprené.. a niekedy sa snaží povedať vám, že mu niečo chýba.

Čo Vám môže chýbať, keď máte chuť na: 

 9) Kyslé jedlo

Kyslé jedlo nemusí byť práve nezdravé, ja mávam pravidelne chuť na kyslú kapustu a tej sa veru vôbec nebránim. Telu pravdepodobne chýba horčík. (Zaujímavé je, že vlastne aj chuť na čokoládu môže znamenať nedostatok horčíka). Horčík je nazývaný kráľom minerálov, zúčastňuje sa takmer všetkých metabolických funkcií v tele a napriek tomu, aký je dôležitý, prevažná väčšina ľudí ho má málo.. kvôli vyčerpanej pôde, rafinovaným potravinám a nedostatku živej stravy. Málo horčíka má vplyv aj na zlé vstrebávanie vápnika! Prejavy nedostatku horčíka sú zvýšená únava, slabosť, podráždenosť, bolesť svalov, syndróm ťažkých nôh. A sekundárne odvápnené kosti a pokazené zuby.

Ako horčík doplniť?

  • jablká, banány, mango, datle, figy, avokádo, paprika, paradajky, cukina, hrášok, kapusta, cvikla, špenát, strukoviny, orechy a semienka (konopné, ľanové, slnečnicové, sezamové)

10) Tabak

Počula som, že jeden breatharián, čo žije len z prány (z energií), si občas zapáli čistý tabak. Že mu to pomáha ostať “nohami na zemi”. Takže neviem či je to nezdravé :) Každopádne, všetkým čo majú chuť na tabak, to môže signalizovať nedostatok kremíka a nedostatok tyroxínu. Kremík o.i. je potrebný na pevnosť kostí (spolu s vápnikom), udržuje pevnosť ciev, chráni pred alergiami a chráni telové štruktúry pred starnutím. Tyroxín je jeden z dvoch hormónov produkovaných štítnou žľazou. Viaže v tele jód a ovplyvňuje látkovú výmenu v telových bunkách.

Ako doplniť kremík?

  • jablká, pomaranče, čerešne, mandle, červená repa, uhorka, celer, med, hrozienka, celozrnné obilniny, naklíčené semienka, kapusta, cibuľa

Ako doplniť tyroxín?

  • zvýšeným príjmom vitamínu C – citrusové plody, bobule Acai, prášok Maca, kiwi, jahody, goji..

11) Prejedanie sa vo všeobecnosti

Opäť to môže značiť nedostatok kremíka a tyroxínu, alebo ešte navyše tryptofan. Tryptofan je aminokyselina, ktorá zjednodušene povedané, ovplyvňuje stav serotonínu a melatonínu v tele. Serotonín je proti depresii a melatonín reguluje dobrý spánok.

Ako doplniť tryptofan?

  • strukoviny, orechy a semienka (mandle, lieskové orechy, slnečnicové, sezamové, ľanové a konopné semienka), celozrnné obilniny, kakao (raw čokoláda), hrozienka, špenát, bataty (sladké zemiaky)

Na záver všetkých troch častí článkov na túto tému by som rada poznamenala – opäť nám príroda ukázala, že nám vie dať v prirodzenej forme všetko, čo potrebujeme. A preto treba mať vo svojom jedálničku čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny, orechov a semienok a klíčkov, aby sme si svoje telá neničili toxínmi, zlým trávením, nekvalitnými a nezdravými jedlami. A budeme krajší, mladší, zdravší a spokojnejší :)

foto: shutterstock

info: www.rawsuperfood.cz

autor: denisa


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť