Môže táto extrémne obyčajná burina zničiť rakovinové bunky?

0

Kto by nechcel mať nádherne upravený zelený trávnik, aby sa mohol predviesť svojim susedom? Avšak kosením trávy možno likvidujete burinu, ktorá má úžasné lekárske účinky. A vraj aj potenciál zabiť rakovinové bunky. Čo je to za “burinu”?

Listy, kvety a korene púpavy sa už dlho používajú v tradičnej medicíne na liečbu napríklad tráviacich problémov, infekcie močových ciest a tiež dokonca čistí pečeň. Púpava je skutočne plná vitamínov a minerálov, ako sú A, C, D, E a B komplex, vápnik, draslík, horčík, železo, zinok, mangán, meď, cholín či bór. Myslím, že je celkom opodstatnené nazývať púpavu superfood.

Môže púpava naozaj zabiť rakovinové bunky?

Laboratórne výskumy vraj ukázali, že púpavový čaj pozitívne pôsobí na rakovinové bunky, a to tak, že ich ničí – hovorí sa tomu apoptóza – ide o nenásilné zničenie. Vysoká koncentrácia koreňa púpavy vraj úspešne dokázal zničiť leukémiu, melanóm či pankreatické rakovinové bunky u laboratórnych myší.

Dr. Siyaram Pandey, biochemik z University of Windsor, študoval viac ako 2 roky anti-rakovinové vlastnosti koreňa púpavy. Svoj výskum začal na žiadosť onkologičky Dr. Caroline Hamm, ktorá bola zvedavá na účinky koreňa púpavy potom, ako niekoľkým jej pacientom s rakovinou sa stav zlepšil. Pili totiž aj púpavový čaj.

“Aby som bol úprimný, bol som veľmi pesimistický”, povedal Dr. Pandey. “Mohla to byť iba náhoda, ale chcela zistiť, či neexistuje nejaká spojitosť.”

Dr. Pandey po obdržaní grantovej dotácie pokračuje vo výskume, ktorý je zameraný na obsiahlejšiu štúdiu. Bude vykonaná na 30 pacientoch s rakovinou, ktorí už vyčerpali všetky ostatné možnosti liečby rakoviny.


Mohlo by vás tiež zaujímať: Púpavové smoothie


Príbeh s úspechom

Asi pred 3 a pol rokom bol do nemocnice prijatý pacient s leukémiou. Podstúpil agresívnu liečbe bez známok remisie, a tak bol poslaný domov, aby svoje posledné dni strávil so svojou ženou a deťmi. Podľa pacienta, mu na klinike navrhli, aby skúsil piť púpavový čaj. O 4 mesiace neskôr mu pri testoch zistili, že je v remisii.

Je zrejmé, že toto je iba jeden príbeh, a nemôžeme si byť úplne istý, že remisia nastala pitím púpavového čaju. Zatiaľ nie sú známe výsledky štúdie a je potrebné urobiť ďalšie výskumy, či korene púpavy môžu alebo nemôžu zabíjať rakovinové bunky u ľudí.

Túto zaujímavú informáciu sme pre vás našli TU.

Foto: pixabay.com


Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť