Nech nás odpad nepremôže

1

Modrý kontajner na papier, žltý na plasty, zelený na sklo. To je základné delenie, ktoré väčšina ľudí ovláda aspoň teoreticky. Viete ale, či je pri triedení odpadu potrebné odstraňovať z papierov spinky? Zo zaváranín etikety? Vyplachovať fľaše? Kam dávať papierové vreckovky a výrobky z vaty? Čo s liekmi, žiarovkami, baterkami?

V kontajneroch na komunálny odpad sa okrem smetí nájde aj všeličo iné. Od telefónov, cez mŕtve zvieratá  (neuveriteľná krutosť, ale niekedy aj živé), až po spiaceho bezdomovca.

Na Slovensku sa ročne vyprodukuje približne 9,5 miliónov ton odpadu (priemyselný aj komunálny odpad) , čo je v priemere 1,7 tony  na obyvateľa, čiže 4,5 kila denne! Poďme sa pozrieť bližšie na komunálny odpad – inak povedané odpad domácností a drobný kancelársky odpad. Toho vyprodukujeme na Slovensku na hlavu asi 330 kíl ročne a toto číslo narastá. A v súčasnosti len cca 5% odpadu triedime!  Bohužiaľ, aj z tohto malého množstva ešte časť vyseparovaného odpadu skončí na skládkach komunálneho zmesového odpadu.

Neexistuje dôvod, prečo by sme nemali triediť. Separáciou sa vracajú druhotné suroviny naspäť do výrobného procesu, čo prináša napríklad takýto prospech:

1)      Pre životné prostredie: spotrebuje sa menej prvotných surovín a energií, nebude treba toľko skládok a spaľovní odpadu

2)      Pre naše financie: ušetrené poplatky za odpad šetria naše peňaženky, taktiež firmy produkujúce časť výrobkov/obalov z recyklovaného materiálu vyrába lacnejšie a teda môže lacnejšie aj predávať.

3)      Sociálny prospech:  separácia odpadu vytvára priestor pre viac pracovných miest než ich spaľovanie. Ľudia si budujú lepší vzťah k prírode a prostrediu, v ktorom žijú.

Tak si poďme povedať, ako na to. Šípky zoradené do tvaru trojuholníka znamenajú, že odpad je možné recyklovať.

A)     MODRÉ NÁDOBY

ÁNO: noviny, časopisy, kancelársky papier, reklamné letáky, knihy, zošity, lepenku a kartón.

NIE: mokrý, mastný alebo inak znečístený papier, samoprepisovací a voskovaný papier, použité plienky a hygienické potreby, tetrapaky.

B)      ŽLTÉ NÁDOBY

ÁNO:  plastové fľaše od nápojov, plastové obaly z domácnosti, fólie, vrecká, plastové tašky, tetrapaky, hliníkové plechovky z nápojov

NIE: plasty znečistené chemickými látkami, biologickým odpadom, olejmi (okrem jedlých), polystyrenové tácky a obaly

C) ZELENÉ NÁDOBY: 

ÁNO: obalové sklo, nádoby zo skla, sklenené črepy

NIE: vrchnáky, žiarovky, žiarivky, keramiku, porcelán, zrkadlá, drôtené a lepené sklo, vrstvené bezpečnostné sklo, horniny, tabuľové sklo (tabuľové sklo patrí na zberný dvor), technické sklo, sklo s obsahom chemických látok

D)      ČERVENÉ NÁDOBY

ÁNO: kovové obaly, konzervy, kovové výrobky a súčiastky, alobal, nápojové plechovky, obaly od sprejov. Kovové obaly a kovy je taktiež možné odniesť do zberní kovov, príp. do zberných dvorov.

NIE: kovový obal v kombinácii s iným obalom, napr. zubné pasty

D)      ZBERNÉ DVORY: tam treba odviezť veľkoobjemné, nebezpečné odpady.

Kancelárske spinky netreba odstraňovať, urobí to pred spracovaním magnetický separátor. Plastové fľaše môžeme zahodiť do koša aj s etiketami a vrchnákmi (nie kovovými). Dokonca uzatvorené plastovým vrchnákom netreba ani vyplachovať, pokiaľ nie sú silne znečistené. Tie potom patria aj tak do zmesového odpadu. Papierové vreckovky, utierky a ruličky zo záchodového papiera nedávať do papiera, ale taktiež do zmesového odpadu – väčšinou sú už vyrobené z niekoľkokrát zrecyklovaného papiera a vlákna už budú príliš krátke na ďalšie spracovanie. Baterky pri najbližšom nákupe v predajni s elektronikou jednoducho zoberte so sebou, isto tam zbernú nádobu majú.

Žuvačka odoláva rozkladu v prírode približne 5 rokov (preto je ich všade naokolo tak veľa), pneumatika nás prežije až 6 násobne – dožije sa aj 500 rokov.

Na záver prikladám video z youtube, ktoré síce s témou odpadu súvisí len okrajovo, ale jeho príbeh sa začal (a vďaka dobrým ľudom neskončil) na smetisku: Slepý psík zachránený zo smetiska.

Zdroj info: www.olo.sk, www.separujodpad.sk, www.euractiv.sk

Zdroj foto: shutterstock.com


Komentáre

Jeden komentár

  1. Žijem v Nemecku a tam poznáme aj hnedý biokontajner, surové zvyšky jedlá (najmä zelenina a ovocie,) vyluhované čajové vrecúška a použitý káva a záhradný odpad

    Ešte k separovaného odpadu: ako dom plus firma sme mali objednaný žltý a modrý kontajner, dva krát nám bol ukradnutý, keď sme ho mali vyložený von na vyprázdnenie a ľudia boli natoľko drzí, že si do nami plateného kontajneru hádzali svoje veci. :-(

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

    Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

    Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

    Zatvoriť